Vyhledávání
      

rozchodník nepravý (Sedum spurium)

Trvalky > 

Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Rozchodník nepravý je vytrvalá bylina. V každém květu této rostliny se po oplození vyvíjejí pět měchýřků, které jsou naspodu spojeny a sestaveny do vijanovitých plodenství, obsahujících kolem 30 až 40 měchýřků, které jsou vejčité, na vrcholu protažené v delší zahnutý zobánek, v době zralosti se otevírají v břišním švu.

Oplodí je matné až slabě lesklé, lysé, svraštělé, na každém boku má jednu žilku a je červenohnědé barvy. Měchýřky jsou dlouhé asi 8 mm a široké 4 mm, obsahují větší množství semen.

Semena mají tvar rohlíčkovitý, k oběma koncům jsou zašpičatělá. Jejich povrch je jemně brázditý, slabě lesklý nebo matný, má středně hnědou nebo rezavou barvu. Délka je asi 1,2 mm a šířka 0,5 mm.

Klíční listy jsou okrouhlé, 3 - 4 mm, dlouhé, krátce řapíkaté, lysé, masité. První listy vyrůstají střídavě, jsou masité, lysé, široce oválné až obvejčité, jen o něco málo větší než klíční listy, na okraji nevýrazně chobotnaté až tupě zubaté, řapíky jsou asi v délce čepelí nebo kratší. Epikotyl a stonkové články jsou krátké. Drobná rostlinka připomíná drobnou listovou růžici, později se zvětšující.

Čeleď:
Crassulaceae – tučnolisté

Původ:
Druh pochází z Kavkazu.

Výskyt:
V poslední době se stal oblíbeným druhem na skalkách, zídkách, záhonech, hrobech jako náhrada trávníku. V kultuře je asi 200 let, bylo vypěstováno několik odrůd, lišících se barvou květů a olistěním. V sídlištích a na hřbitovech rostlina často zplaňuje.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.