Vyhledávání
      

rozchodník bílý (Sedum album)

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 8.0 cm do 25.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
vrcholík, vijan
Tvary listů: 
čárkovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, sucho, písčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rozchodník bílý je vytrvalá, 8 -25cm vysoká bylina, rostoucí v řídkých trsech. Lodyhy jsou krátké, nekvetoucí a hustě listnaté a jiné květní, vystoupavé, jednoduché a řídce olistěné.

Listy jsou zelené nebo načervenalé, masité, podlouhle čárkovité a válcovitě oblé, 5 -15 x 1 -3mm tupé, sklenuté, trochu zploštělé, lysé a od lodyhy odstávající.

Drobné bílé květy skládají vrcholičnatá květenství, složená z vijanů. Jednotlivé kvítky na krátkých, 1 -4mm dlouhých stopkách jsou složeny z pěti široce podlouhlých, 1,3mm dlouhých, nezřetelně třížilných zelených kališních lístků a pěti podlouhle kopinatých lístků, krátce přišpičatělých, 3 -5mm dlouhých, bílých, občas červenofialových plátků korunních. Deset tyčinek je o trochu kratších než plátky korunní a má červenohnědé prašníky. Plody jsou pětičetné měchýřky, oddálené, vzpřímené, válcovité, až 5mm dlouhé, které obsahují podlouhlá 0,7mm dlouhá, světle hnědá semena.

Rostlina kvete od června do podzimu.

Čeleď:
Crassulaceae -tučnolistovité

Výskyt:
Rozchodník bílý roste na skalnatých a výslunných stráních, na skalách, na zdech a kamenitých pastvinách i v suchých světlých lesích na kamenitém podkladu, v rovině a v pahorkatině dost hojně. Vyskytuje se téměř po celé Evropě, v severní Africe a v západní a severní Asii. V Alpách vystupuje ojediněle do výšky až 2500m n.m.

Použití:
Listy se dříve používaly v lidovém léčitelství k léčbě zánětů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.