Vyhledávání
      

Rodohypoxis burský (Rhodohypoxis baurii)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
čárkovité
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
nádoby, skalky
Náročnost: 
slunce, sucho, vlhko, teplomilná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vědecké jméno pochází z řeckých slov „rhodos“ = červený a „hypoxis“ = název příbuzného rodu, kam byly dříve tyto rostliny řazeny v rámci čeledi Amaryllidaceae. Podrobnější taxonomický průzkum ale prokázal velké rozdíly ve stavbě květů a rod Rhodohypoxis byl zařazen do nové čeledi Hypoxidaceae.
Rod zahrnuje pouze dva druhy rostoucí v horských oblastech Jižní Afriky ve výškách 1200 -3000m n.m. Rostliny mají úzké čárkovité listy a drobné paprsčitě uspořádané růžové květy. V kultuře se pěstuje pouze Rhodohypoxis baurii se světle až tmavě růžovými nebo karmínovými květy, vzácně i bílými květy.
Oddenky této rostliny jsou krátce cylindrické, hlíznaté s masitými kořeny. Listy jsou přízemní, úzce čárkovité, výrazně rýhované, asi 10cm dlouhé, pokryté jemnými chlupy. Květy jsou na stoncích s krátkou trubkou, chlupatou podobně jako listy. Mají pravidelně rozčleněné okvětní lístky. Mají tmavě růžovou, vzácně bílou barvu. Plod je drobná tobolka. Rostlina je vysoká 10cm, kvete od června do září, není mrazuvzdorná.

Čeleď:
Hypoxidaceae

Původ:
Rodohypoxis je původem z Jižní Afriky.

Pěstování:
Tato rostlina vyžaduje slunné, suché a dobře drénované stanoviště, nesnáší vlhko, v létě ani v zimě. Je vhodné je pěstovat v širších květináčích s dobrou drenáží v písčitohlinité, mírně alkalické půdě. Na zimu uložíme květináče ve světlém suchém prostoru, kde rostliny snesou i mírný mráz, nikoli však vlhko. Tak je možné simulovat podmínky v jejich původní oblasti.

Množení:
Množíme snadno dělením trsů i výsevem semen.

Použití:
Rostlina je vhodná do skalek a do nádob.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.