Vyhledávání
      

Rmen barvířský (Anthemis tinctoria)

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 50.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Staří Řekové označovali slovem „ anthemis“ heřmánek. Rmeny a heřmánky jsou si opravdu podobné. Jednoletý heřmánek se liší od podobných rmenů jen dutým lůžkem květenství, zatímco rmeny mají lůžko plné.
Jednoleté heřmánky jsou léčivé a jednoleté rmeny tak trochu plevelné, vytrvalé druhy rodu Anhtemis (alespoň některé) patří k cenným ozdobným rostlinám. Velmi známý je rmen barvířský. Ten byl opravdu rostlinou barvířskou, tónující přírodní textilní vlákno dožluta. Je také mnohdy pěstovanou okrasnou rostlinou právě pro své žluté úbory i pro nenáročnost pěstování. Jako trvalka není dlouhověký, pohybuje se na rozmezí dvouletek a trvalek.
Rmen barvířský má střídavé, 1 -3krát zpeřené listy. Má koncové zlatožluté úbory, které připomínají květy malé kopretiny, ale se žlutým terčem i paprskem. Kvete v červenci a srpnu a je 30 -50cm vysoký.
Rmen Biebersteinův je dekorativní svými stříbřitě zelenými listy, které jsou chlupaté, úbory větší než u rmene barvířského. Kvete dříve, od konce května do konce července, tvoří rozlehlé kobercovité trsy.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Rmen je rozšířen od střední Evropy až k Altaji.

Pěstování:
Rmen barvířský vyžaduje teplé, propustné a spíše suché půdy. Hluboké seříznutí krátce po odkvětu prodlouží životnost trsu.
Rmen Biebersteinův tvoří rozlehlé kobercovité trsy. Dobře zakořeněný trs vydrží i bez zálivky.

Množení:
Rmen barvířský se množí semeny, rmen Biebersteinův letními řízky.

Použití:
Rmen barvířský roste na výslunných teplých stráních a mělkých i hlubších půdách. Je vhodný k řezu. Rmen Biebersteinův je vhodný do skalek mezi kameny i do suchých záhonů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.