Vyhledávání
      

řimbaba stračkolistá (Pyrethrum cinerariaefolium)

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 60.0 cm
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Tvary listů: 
peřenosečné
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použitelné části: 
list, stonek
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Řimbaba stračkolistá je trsnatá trvalka vysoká 30 -60cm.

Listy jsou u nekvetoucích rostlin v přízemní růžici, u kvetoucích vyrůstají na stonku střídavě. Jsou šedopýřité, peřenosečné, dlouhé 10 -30cm s úkrojky úzkými a dlouhými 2 -3cm.

Květenství jsou úbory, bílé se zákrovy dlouhými 5 -8mm, kopinaté, na vrcholu suchomázdřité. Obvodové samičí květy jsou bílé, jazykovité, se dvěma zuby, asi 1,5cm dlouhé. V terči jsou žluté oboupohlavné květy, asi 5mm dlouhé, mají pětizubý kalich a trubkovitou korunu s 5 vně zahnutými zuby.

Nažky jsou hnědé, pětižebré, asi 4mm dlouhé.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Původ:
Rostlina pochází z pobřežní oblasti Dalmácie a Jugoslávie. V roce 1881 se kultura rozšířila do Japonska a v roce 1920 do Švýcarska, Francie a později do Anglie. V letech 1928 až 1945 byla pěstitelskou oblastí Keňa, rostliny tam pěstované byly bohaté na pyretriny. Později se pěstování rozšířilo do Tanzanie, Ugandy, Ekvádoru a Nové Guineje. U nás se pěstuje jen v nejteplejších oblastech.

Pěstování:
Pokud se rostlina pěstuje ze semen, vysévá se do školek a asi za 4 měsíce se semenáče vysazují na pole. Porost vypěstovaný ze semen ale nemá vyrovnané vlastnosti, proto je vhodnější množení dělením trsů s hybridizací a následnou selekcí.

Vybírají se rostliny vzpřímeného vzrůstu, s velkými a četnými úbory, odolné proti chorobám a škůdcům a s vyrovnanou dobou květu. Velký důraz se klade na obsah látek, které kolísá podle množství dešťových srážek, nadmořské výšky a pěstovaného kultivaru.

Použití:
Pyretrin je účinný proti mouchám, blechám, vším, komárům apod., působí jejich rychlé ochrnutí nebo úhyn. Tato látka nemá škodlivé účinky na teplokrevné živočichy, proto se přípravky obsahující pyretrin používají k postřikům v chlévech, skladištích s potravinami, v domácnostech.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.