Vyhledávání
      

řeřišnice luční (Cardamine pratensis)

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 45.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
fialová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zpeřené, zubaté, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
květ
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Řešišnice luční je vytrvalá, 20 -45cm vysoká rostlina s plazivým oddenkem, sem tam s výběžky a s přízemními listy v růžici.

Listy jsou lichozpeřené, dlouze řapíkaté a složené ze 3 -11 lístků okrouhle vejčitých, řapíčkatých a oddáleně zubatých, s koncovým lístkem největším, obyčejně trojlaločným. Lodyha je přímá a nevětvená s listy krátce řapíkatými, peřenosečnými, s úkrojky podlouhlými až čárkovitými a většinou celokrajnými, odstávajícími v ostrém úhlu od vřetene listu.

Květenstvím je konečný hrozen, složený ze 7 -20 květů, jejich čtyři korunní plátky jsou slabě fialové s temnějšími fialovými žilkami, někdy celé bílé, 8 až 10mm dlouhé. Čtyři kališní lístky jsou žlutozelené, na špičce fialové, s bělavým, blanitým okrajem a při odkvétání se zbarvují oranžově žlutě. Tyčinek je šest se žlutými prašníky. Semeník se za plodu mění v šešuli, která je 28 -40mm dlouhá a 1 -1,5mm široká a odstává na dlouhé stopce.

Rostlina kvete od dubna do června.

Čeleď:
Cruciferae ( Brassicaceae )- křížaté (brukvovité)

Výskyt:
Rostlina roste na vlhčích půdách, u potoků a v příkopech z roviny až do hor. Je rozšířena v Evropě a v severní Asii a také v Severní Americe. Je to tedy rostlina s rozšířeným cirkumpolárním, protože roste v celém mírném pásu severní polokoule kolem dokola severního pólu.

Použití:
Usušené květy se používají proti křečím.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.