Vyhledávání
      

ředkev ohnice (Raphanus raphanistrum)

 

Letničky > 

Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zubaté, peřenosečné, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, písčité půdy, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Ředkev ohnice je jednoletá rostlina s rozvětvenou, odstále štětinatou a namodrale ojíněnou lodyhou, která je jenom nahoře lysá.

Dolejší listy jsou řapíkaté, lyrovitě laločnaté až peřenodílné, hořejší jsou méně dělené až nedělené, podlouhle až nepravidelně zubaté.

Květy skládají vrcholové a bezlistenné hrozny. Mají bledě žluté nebo sírově žluté plátky korunní, které jsou obyčejně zdobeny fialovým žilkováním. Kališní lístky jsou čtyři, tyčinek je šest, z nichž 4 delší a 2 kratší. Semeník se složen ze dvou plodolistů a mění se za plodu ve struk, který se ale v době zralosti rozpadá zaškrcením až v 8 soudečkovitých a jednosemenných dílů.

Ohnice kvete od května až do podzimu.

Čeleď:
Cruciferae (Brassicaceae) - křížaté ( brukvovité)

Výskyt:
Ředkev ohnice je jeden z nejobtížnějších plevelů našich polí. Roste na písčitých a hlinitých půdách, v rovině i v podhorských oblastech. Na sever sahá až k hranici, ve které je vůbec možné obilí pěstovat, v Norsku roste ještě na 70° severní šířky. Jinak je rozšířena po celé Evropě, v severní Africe, v Malé Asii a Sýrii. S obilím byla zavlečena do všech krajů, kde se obilí pěstuje, a místy jako je tomu např. ve východní části Severní Ameriky, se stala nepříjemným plevelem stejně jako u nás. Roste také v Japonsku a Jižní Africe.

Použití:
Semena ohnice mají ostrou chuť jako hořčice a obsahují asi 25% tuku. Dříve se používala v lidovém léčitelství proti revmatismu. Velmi se podobá hořčici rolní.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.