Vyhledávání
      

Rdesno příbuzné (Polygonum affine)

 

Květiny > 

Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
celokrajné
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skupinové výsadby, skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, humózní půdy, zimní pokrývka

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rdesno zahrnuje asi 150 druhů rostoucích po celém světě, především v mírném pásu v nížinách i v horách. K tomuto rodu patří také bažinaté druhy. Jsou to rostliny různého tvaru i výšky, jednoleté i vytrvalé byliny až polokeře. Mají přímé poléhavé až ovíjivé listnaté lodyhy. Listy jsou jednoduché, celokrajné, květy drobné, jednotlivé nebo v koncových květenstvích, převážně ve zdánlivých klasech - lichoklasech. Dnes je tento rod rozdělen do několika menších rodů.
Na skalkách se nejčastěji pěstuje ozdobné rdesno Polygonum affine, méně často Polygonum vacciniifolium nebo nízké Polygonum capitatum, které má květy v hlávkách. Všechny tyto druhy vytvářejí svým rozrůstáním koberce.
V evropských horách roste nenápadné Polygonum viviparum.
Na vlhkých loukách u potoků od nížin až do podhůří i výše roste ve střední Evropě, na Sibiři a v Severní Americe až jeden metr vysoké rdesno Polygonum bistrorta (Bistrorta major). má silný dužnatý oddenek, kterým se velmi rozrůstá do větších ploch. Listy vejčitě kopinaté s křídlatým řapíkem. Přímá lodyha je zakončena nápadným růžovým květenstvím. Kvete v červnu a srpnu.
Rdesno příbuzné je ozdobné a nenáročné. Má plazivé silné oddenky, které zakořeňují a rychle se rozrůstají do velkých koberců. Přízemní podlouhlé listy jsou stálezelené, lodyhy přímé, 15 -25cm vysoké, na konci s hustým květenstvím drobných růžových květů v srpnu a září. Na podzim se plody zbarví sytě červeně.
Nízké rdesno Polygonum vacciniifolium rozkvétá v létě drobnými světle růžovými květy v hustém, asi 6cm dlouhém květenství. Na zimu ho přikryjeme a chráníme tak proti vlhku.
Rdesno živorodé (Polygonum viviparum, syn. Bistorta vivipara) je jen 10 -15cm vysoké rdesno. Dolní listy má podlouhlé, řapíkaté, na okraji podvinuté. Na konci přímé listnaté lodyhy je úzké, asi 5cm dlouhé květenství bílých nebo růžovobílých květů. Místo květů se v květenství často objevují drobné cibulky, které ještě na lodyze vyklíčí, odpadnou, a tak se rostlina šíří. Kvete v červnu až srpnu.

Čeleď:
Polygonaceae - rdesnovité

Původ:
Rdesno příbuzné je původem z Himálaje.

Pěstování:
Rdesna pěstujeme v normální zahradní humózní vlhké půdě na slunci, i v polostínu. Na slunci a v chudé půdě jsou nižší a méně se rozrůstají.

Množení:
Rdesna se množí semeny nebo na jaře dělením. Poléhavé lodyhy zakořeňují, stačí část lodyhy oddělit a zasadit.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.