Vyhledávání
      

Puškinie ladoňkovitá (Puschkunia scilloides)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 15.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
modrá, bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
čárkovité
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod byl pojmenován podle ruského chemika a sběrateli rostlin hraběte A.A. Mussun - Puškinovi a zahrnuje pouze dva druhy. V kultuře se pěstuje jen Puschkunia scilloides var. libanotica drobná cibulovina s široce čárkovitými listy a hroznem světle modrých květů.
Rod je blízce příbuzný s rody Scilla a Chionodoxa, od kterých se odlišuje na bázi srostlými okvětními lístky, tvořícími kratičkou trubku.
Puškinie má cibule asi 2cm široké, kulovité, bílé s šedohnědou, později opadavou slupkou. Listy jsou široce čárkovité, asi 15mm široké, 15cm dlouhé, rostoucí šikmo vzhůru. Květy tvoří hustý hrozen, jsou modré se sytě modrým proužkem na vnitřní straně okvětních lístků. Pěstuje se také var. libanotica alba s bílými květy. Plod je plochá kožovitá tobolka s vejčitými černými semeny s masitým přívěškem, je to potrava mravenců. Rostlina je vysoká do 15cm, kvete od dubna do května, je mrazuvzdorná.

Čeleď:
Liliaceae - lilovité

Původ:
Puškinie pochází z Malé Asie a z Kavkazu.

Pěstování:
Tato rostlina vyžaduje kyprou humózní půdu, na jaře dostatečně vlhkou, v létě naopak suchou, slunné stanoviště, ale dobře snáší i polostín keřů a stromů, pokud není kořenová konkurence příliš silná. Cibule vyjmeme koncem srpna ze země a do podzimní výsadby je uložíme na chladné vzdušné místo. Sázejí se asi 5cm hluboko. Rosltiny není třeba často přesazovat. Při jarním odklízení listí a stařiny musíme dát pozor, abychom nepoškodili mělce kořenící cibulky ze samovýsevu.

Množení:
Rostliny se množí samovýsevem, transport semen urychlují mravenci. Semenáčky kvetou za dva roky. Také tvorba postranních cibulí je velmi intenzivní.

Použití:
Puškinie jsou vhodné pro skupinovou výsadbu do skalek, mezi ostatní jarní cibuloviny.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.