Vyhledávání
      

pupalka dvouletá (Oenothera biennis)

Dvouletky > 

Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, sucho, hlinité půdy, chudé půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Pupalka dvouletá je dvouletá bylina. Plodem je čtyřpouzdrá tobolka s asi 150 semeny. V obrysu je podlouhlá, v době zralosti puká asi do tří čtvrtin tobolky čtyřmi chlopněmi, které se ve vlhkém prostředí opět uzavírají. Oplodí ke pokryto bradavkami, u kterých vyrůstají řídké, zkroucené, dlouhé chlupy. Plody jsou matné, slámově žluté až světle hnědé. Tobolky jsou asi 3 cm dlouhé a 0,7 cm široké. Jedno klasovité plodenství obsahuje kolem padesáti plodů.

Květy jsou žluté, sestavené do bohatých klasovitých květenství, otevírají se večer a zavírají kolem desáté hodiny dopoledne.

Semena jsou víceboji, s ostrými hranami. Osemení je drsné, matné, s nepravidelně uspořádanými výrůstky. Barva osemení je středně hnědá, rezavě hnědá nebo šedohnědá. Semena jsou asi 2 mm dlouhá a 1,5 mm široká.

Klíční listy jsou vejčité, v koncové třetině náhle zúžené a protažené, takže jsou v obrysu hruškovité, na konci zaokrouhlené. Čepele jsou 6 - 8 mm dlouhé a spočívají na téměř stejně dlouhých řapících, jsou lysé nebo nejvýše na řapících chlupaté. První listy vyrůstají střídavě ve tvaru přízemní růžice, jsou podlouhle obvejčité, tupě špičaté, naspodu zúžené v dlouhý řapík. Listy jsou zpočátku jen asi 10 mm dlouhé, brzy ale podstatně delší a větší, chlupaté, a patrnou zpeřenou žilnatinou.

Čeleď:
Oenotheraceae – pupalkovité

Výskyt:
Rostlina se vyskytuje na železničních i silničních náspech, v nádražních prostorech a v kolejištích, na lehčích půdách.

Je to druh evropsko-asijský.

Množení:
Druh se množí pouze generativně semeny. Semena zrají od konce srpna do září ve velkém množství a postupně jsou z tobolek uvolňována, často až do jara. Klíční rostliny se objevují později na jaře, kdy je půda již vyhřátá.

Semena jsou rozšiřována vzduchem a vodou a také pracovní činností člověka.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.