Vyhledávání
      

Ptačinec velkokvětý (Stellaria holostea)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 40.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
vidlan
Tvary listů: 
kopinaté, vstřícné
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, sucho, mrazuvzdorná, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Ptačinec velkokvětý patří k rostlinám rostoucím na tzv. přirozených stanovištích. Je to nižší až středně vysoká, vytrvalá rostlina, řídce trsnatá, trávově zelená, úhledná bylina vytrvalá v půdě tenkým plazivým oddenkem. Z něj vyrůstají brzy na jaře přímé až vystoupavé, lámavé, až přes 40cm vysoké listnaté lodyhy. Jsou čtyřhranné s drsnými hranami a pouze v horní části vidličnatě větvené. Listy jsou velké, zelené, úzce kopinaté, ostře špičaté, vstřícné, přisedlé, na spodní části mírně srostlé. Na okraji i na rubu jsou drsné, v horní části lodyhy vzpřímené, na spodní části jsou dolů sehnuté. V květenství přecházejí horní listy v krátké, úzce kopinaté a ostře zašpičatělé vstřícné listeny, z jejichž úžlabí vyrůstají květy, které jsou úhledné, až 3cm velké, oboupohlavné, volnoplátečné, sestavené v řídké vidlanovité květenství s dlouhými, tenkými, přímými, odstále jemně chlupatými stopkami.. květy vyrůstající v řídkých vidlanech nebo i jednotlivě z úžlabí bylinných listenů, mají jasně bílé, hluboce dvouklané lístky korunní, které jsou dvakrát delší než blanitý kalich, který má lístky volné, vejčité, kopinaté, špičaté, na okraji suchomázdřité. Květy uzavírají jediný pestík se svrchním semeníkem a třemi čnělkami a deset tyčinek.
Rostlina kvete v dubnu až červnu. Opylený semeník dozrává v podlouhlé tobolky s dlouhými, dolů skloněnými, tenkými stopkami, které se otevírají šesti zuby. Tobolky obsahují drobná a okrouhlá, jemně bradavičnatá semena, které při nárazu na skolněnou tobolku snadno vypadávají do okolí mateřské rostliny.
Rostliny jsou výrazně ozdobné svými velkými bílými květy.
V přírodě bývá ptačinec velkokvětý někdy zaměňován s příbuzným vytrvalým druhem ptačincem hajním (Stellaria nemorum)). Ten ale bývá statnější, až 60cm vysoký. Má vystoupavé až přímé, ale oblé, pouze v horní části slabě vidličnatě větvené, celé nebo pouze nahoře pýřité lodyhy. Vstřícné listy jsou srdčitě vejčité, brvité, dolní dlouze řapíkaté, horní přisedlé, podlouhle vejčité, zašpičatělé. Menší květy jsou sestaveny v řídce vidlanovité květenství, mají dlouze odstálé stopky. Jejich bílé korunní lístky jsou hluboce dvoudílné, dvakrát delší než kalich, jehož lístky jsou široce bělomázdřité, dvakrát delší než kalich, jehož lístky jsou široce bělomázdřité a lesklé. Tobolky pukají až dolů šesti chlopněmi a obsahují mnoho drobných semen. Tato rostlina kvete v květnu až červnu, zejména ve stinných vlhčích lesích a křovinách nížin až horských oblastí.
Na rozdíl od rostlin rostoucích na polích, loukách a pastvinách, rostou tyto rostliny bez výrazného zásahu člověka (činnost antropická). Stanoviště těchto rostlin nejsou vůbec ovlivňována nebo jen málo agrotechnickými nebo pratotechnickými zásahy člověka (střídání kulturních rostlin, zpracování půdy, hnojení, setí či sázení, ošetřování a sklizeň rostlin. Jejich základní existenční podmínky, zejména půdní, jsou ovlivňovány přírodními činiteli v závislosti na stavu fyzikálních, chemických a biologických vlastností půdy příslušného stanoviště.

Čeleď:
Alsinaceae - ptačincovité

Původ:
Ptačinec velkokvětý pochází z Evropy. Roste na celém území nížin až pahorkatin, zejména na sušších stanovištích v prosvětlených hájích a v křovinách. Vytváří zde souvislé porosty.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.