Vyhledávání
      

pryskyřník rolní (Ranunculus arvensis)

Letničky > 

Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, chudé půdy, propustné půdy

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Pryskyřník rolní se dříve vyskytoval v obilí. Dnes se díky lepší úrovni agrotechniky, zlepšení čištění osiva a používáním herbicidů, vyskytuje mnohem méně. Občas je vidět především v ozimých obilovinách, také ale v jařinách.

Je to jednoletá bylina ozimých i jarních forem, rozmnožuje se pouze generativně. Nažky zrají od července a déle vydrží na rostlinách, klíčí dobře až po přezimování brzy z jara. Také ale na podzim příštího roku. V půdě mohou podržet víceletou klíčivost.

Chudá souplodí pryskyřníku rolního obsahují asi pět nažek charakteristického tvaru. Jsou ploché, v obrysu nejčastěji polokruhovité, jindy vejčité nebo oválné. Po celém obvodu plodu je nízký, výrazný kýl, který na vrcholu plodu vybíhá v dlouhý, rovný nebo zahnutý zobánek, na bázi v krátkou stopečku, na které je plodní pupek.

Boky plodu jsou porostlé, silnými, rovnými nebo zahnutými ostny, které se v semenném materiálu lehce ulamují. Povrch je svraštělý, matný a má hnědou až tmavohnědou barvu. Kýl, zobánek a ostny jsou světlejší než ostatní části oplodí. Nažky jsou průměrně 5 mm dlouhé a 3,5 mm široké.

Klíční listy jsou oválné až široce oválné, lysé, trojžilné, jejich čepele 10 - 15 mm dlouhé jsou stažené v ploché řapíky v délce třetiny až poloviny čepele, řapíky svými bázemi srůstají a vytvářejí krátkou trubkovitou pochvu.

První listy jsou střídavé a vyrůstají v podobě přízemní růžice s listy odlišnými od listů stonkových. Jsou obvejčité, zakončené zpravidla pěti špičatými, klínovitými zuby, řapíky zdéli čepele jsou ploché a naspodu pochvovitě rozšířené. Další listy bývají zakončeny větším počtem zubů, až postupně přecházejí v listy trojdílné nebo trojsečné, s úzce obvejčitě klínovitými, dvouzubými až třízubými úkrojky. Všechny listy mají výraznou žilnatinu a okraje listové čepele jsou řídce chlupaté.

V čerstvém stavu je to rostlina jedovatá, je tedy nutná opatrnost, pokud se vyskytne v zelené píci. Nažky v nešrotovaném obilí mohou působit u dobytka zánět sliznice.

Čeleď:
Ranunculaceae – pryskyřníkovité

Výskyt:
Tento druh roste na úhorech, rumištích, na navážkách hlíny. Je to rostlina teplomilná, stoupá ale až do podhůří, vyžaduje hlinité až slinité půdy.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.