Vyhledávání
      

pryskyřník prudký (Ranunculus acer )

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 100.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
lata
Tvary listů: 
zubaté, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Pryskyřník prudký je vytrvalá luční bylina vysoká 30 -100cm, s krátce ukousnutým a ztlustlým oddenkem, ze kterého vyrůstá mnoho postranních kořenů.

Vzpřímená a většinou silně rozvětvená, naspodu dutá a slabě přitiskle chlupatá a mnohokvětá lodyha má naspodu přízemní, řapíkaté, dlanitě 5 -7klané listy o úkrojích třídílných, s úseky zastřihovaně zubatými až rozdělenými v kopinatí cípy. Prostřední lodyžní listy jsou jednodušší, jinak ale podobné listům přízemním, ale kratšeji řapíkaté. Nejhořejší listy jsou přisedlé a až ke spodku rozdělené v čárkovité úkrojky.

Květy jsou pětičetné, žluté, velké 20 -24mm. Jejich stopky jsou oblé, nerýhované a měkce chlupaté. Kališní lístky jsou přitiskle chlupaté, nápadně lesklé zlatožluté korunní plátky mají medník zakrytý čtvercovou šupinkou. Květ obsahuje mnoho tyčinek a pestíků, které se v době plodu mění ve vejčitě okrouhlé, slabě smáčklé nažky, opatřené krátkým a téměř přímým zobánkem.

Pryskyřník prudký kvete od poloviny května do podzimu.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovité

Výskyt:
Rostlina roste ve velkém množství na vlhčích loukách, u příkopů, na travnatých místech v lesích, od rovin až vysoko do hor. Je rozšířena v Evropě, severní a jižní Asii, v severní Africe, v Etiopii, v jižní Africe a v Severní Americe. Na sever sahá až do Grónska.

Použití:
Pryskyřník prudký je jedovatá bylina, čerstvý nemá být dobytkem skrmován. U člověka může způsobit puchýře na kůži. Louky, kde tato rostlina hojně roste, nedávají kvalitní seno.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.