Vyhledávání
      

pryskyřník litý (Ranunculus sceleratus)

Letničky > 

Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
okrouhlé, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, vlhko, teplomilná, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Pryskyřník litý patří k bažinným druhům našich pryskyřníků. Má drobné, žluté květy.

Je to jednoletá rostlina proměnlivého vzrůstu. Existují rostliny vysoké, rozvětvené až po malé exempláře pouze s několika souplodími. Statnost rostlin závisí na době obnažení rybničního dna nebo jiného stanoviště, tedy v době, kdy klíční rostliny vznikly. Rostliny z nažek klíčící již na podzim nebo brzy z jara jsou statné, ty, které začaly svůj životní cyklus v létě, jsou drobné.

Drobná elipsoidní souplodí pryskyřníku litého obsahují rozdílný počet nažek. Nažky jsou zploštělé, v obrysu široce oválné, na obou bocích mírně vypouklé. Na vrcholu jsou protaženy v krátký silný zobánek, na bázi je podlouhlý plodní pupek, po obvodu nažky se táhne široký kýl. Zobánek je většinou umístěn asymetricky, více k jedné straně nažky, oplodí je napříč jemně svraštělé, matné nebo slabě lesklé, má slámově žlutou nebo světle hnědou barvu, zobánek a okraje plodu jsou většinou tmavší. Nažky jsou asi 1 mm dlouhé a 0,8 mm široké.

Drobné plody tohoto druhu jsou dobře přizpůsobeny k životu ve vodním prostředí, na vodní hladině plavou, mohou se dostávat do zažívacího ústrojí vodních živočichů, kteří je potom rozšiřují.

Klíční listy jsou široce oválné, čepele 2 - 3 mm dlouhé, krátce řapíkaté. První listy vyrůstají střídavě a vytvářejí přízemní listovou růžici. První list je okrouhlý, čepel má v průměru jen asi 3 mm a na konci je nevýrazně trojlaločný. Teprve další listy jsou postupně větší, výrazněji trojlaločné a počínaje pátým listem jsou pětilaločné, s jednotlivými úkrojky nepravidelně hrubě vroubkovanými. Listy jsou dlouze řapíkaté, na bázi pochvovitě rozšířené. Celá rostlina je lysá.

Celá rostlina je prudce jedovatá, zejména v čerstvém stavu. Šťáva z rostlin způsobuje puchýře a na pokožce je nebezpečná pro sliznice, zejména pro oči. Dříve se nať používala v lidovém léčitelství.

Čeleď:
Rynunculaceae – pryskyřníkovité

Výskyt:
Rostlina roste od června do podzimu na obnažených dnech rybníků, na bažinných loukách a v mokrých příkopech roztroušeně z nížiny až do horských poloh.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.