Vyhledávání
      

Pryšec myrtovitý (Euphorbia myrsinites)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 18.0 cm do 25.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
Nažloutlá
Barva olistění: 
šedozelená
Tvar květu: 
chocholík
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, písčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Existuje asi 600 druhů pryšců. V zahradách se jich pěstuje jen málo a na skalkách ještě méně. Jsou to rostliny jednoleté, vytrvalé, polokeře až keře, rostou převážně na suchých místech po celém světě. Některé druhy jsou podobné kaktusům. Při poranění z rostliny vytéká bílá mléčná šťáva. Květenství pryšců není jednoduché - jednotlivé květy jsou velmi redukované a skládají tzv. cyathium, často pokládané za jeden květ. Jsou sestaveny do květenství - lichookolíku. Barevnost květů nahrazují žluté nebo oranžové listeny. Plod je tobolka.
Na velkých skalkách se často pěstuje druh Euphorbia polychroma, který se rozrůstá do krásných, až 50cm vysokých, hustě kulovitých trsů. Lodyhy má listnaté, listy měkce chlupaté. Sytě žluté listeny se na podzim zbarvují oranžově. Je také vhodný jako solitéra.
Pryšec myrtovitý má poléhavé, až vystoupavé, 18 -25cm dlouhé lodyhy, husté sivozelené listy. Nekvetoucí rostlina má vzhled zelené šišky. S rozestálými šupinami. Na konci lodyhy vykvétá v květnu až červenci bohaté, ale nevýrazné květenství se žlutými podpůrnými listeny. Lodyhy se rozprostírají na všechny strany, proto rostlina vyžaduje více místa.
Euphorbia capitulata je velmi pěkná, kobercovitá rostlina. Má dlouhé, poléhavé lodyhy s malými modravě zelenými listy a s drobným žlutých květenstvím. Vytváří velmi ozdobný, nízký koberec. Není vhodná do menších skalek, protože její podzemní tenké výhony podrůstají i velké kameny a prorůstají značně daleko.

Čeleď:
Euphorbiaceae - pryšcovité

Původ:
Pryšec myrtovitý pochází z jižní Evropy. Euphorbia capitulata je původem z Dalmácie a Řecka.

Pěstování:
Pryšce jsou odolné rostliny. Vyžadují písčitou až kamenitou zem a slunné stanoviště. Brzy na jaře odstraňujeme staré lodyhy, které na bázi olysávají.

Množení:
Pryšce množíme semeny, řízky, ale nejčastěji dělením na jaře. Někdy se sami vysévají.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.