Vyhledávání
      

Pryšec mnohobarvý (Tithymalus epithymoides, syn Euphorbia polychroma)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 50.0 cm
Barva olistění: 
červená, zelená, žlutozelená
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, nenáročné

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Rod Euphorbia je pojmenován Pliniem Starším na počest osobního lékaře krále Jubase. Je velmi početný, zahrnuje asi 1500 druhů, vzájemně velmi odlišných. Jsou v něm středoevropské druhy, jako např. pryšec chvojka nebo pryšec mnohobarvý, tedy měkké, bylinné druhy, i jihoafrické sukulenty často stromovitého vzrůstu, nápadně vzhledem připomínající kaktusy a rostoucí v podobných podmínkách. Současná botanika rozdělila tento velký rod do menších přirozenějších rodů. Tak se v okrasných zahradách populární pryšec mnoholistý octl v rodu Tithymalus jako Tithymalus epithymoides.
Z ostatních pryšců je známý zejména polosukulentní pryšec myrtovitý (Tithymalus myrsinites, syn. Euphorbia myrsinites), který vypadá velmi exoticky. Na dužnatých lodyhách vyrůstají dužnaté ojíněné listy.
Pryšec mnohobarvý je vytrvalá rostlina se silným hlavatým oddenkem, ze kterého vyrůstají přímé, 30 -50cm vysoké olistěné lodyhy. Listy jsou střídavé, podlouhlé. Horní listy a listeny se za květu zbarvují dožluta až oranžova. Květy jsou nenápadné, složené do zvláštního, pro celý rod charakteristického květenství, tzv. cyathia. Plod je trojpouzdrá tobolka se třemi semeny.
Všechny pryšce obsahují mléčně zbarvenou tekutinu, která může způsobit při kontaktu s pokožkou a zejména sliznicemi zdravotní potíže. Nesmí se dostat do očí.

Čeleď:
Euphorbiaceae - pryšcovité

Původ:
Pryšec mnohobarvý pochází z východní a jihovýchodní Evropy.

Množení:
Pryšce se množí semeny, dělením i řízkováním.

Použití:
Pryšec mnohobarvý je vhodný jako solitérní rostlina i ve skupinách do pestrých trvalkových záhonů. Pryšec myrtovitý se používá do skalek a suchách zídek. Je stálezelený, pokud netrpí silným mrazem.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.