Vyhledávání
      

pryšec chvojka (Euphorbia cyparisias)

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 15.0 cm do 40.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Pryšec chvojka je vytrvalá bylina, která vyhání z větveného, dost dřevnatého, šikmo v zemi uloženého a často uzlovitého oddenku květní lodyhy a tlusté plazivé výběžky. Lodyhy vyrůstají z oddenkové hlavy a také na výběžcích roztroušeně nebo v řadách. Jsou vzpřímené, 15 až 40cm vysoké, naspodu brzy bezlisté a červenavě zbarvené, jinak jsou porostlé střídavými a hustě sblíženými, rozestálými listy. Pod květenstvím vyrůstá několik hustě olistěných a nekvetoucích větví, které se později prodlužují.

Lodyžní listy jsou 10 až 20mm dlouhé a 2 až 3mm široké, na větvičkách více jehlicovité, přisedlé, tupé až krátce přišpičatělé, měkké a lysé, svrchu živě zelené, vespod namodrale zelené. Podpůrné listeny se podobají listům.

Květenství tvoří mnohoramenný lichookolík, jehož větve se 1 až 2krát vidličnatě větví. Zákrovní listence jsou široce vejčité, špičaté, žluté, za plodu červené. Nápadné nepravé květy sedí jednotlivě mezi zákrovečky. Podobají se květům, ve skutečnosti jsou to ale květenství, v nichž kolem jednoho kvítku samičího, který je stopkatý a jen z pestíků, stojí větší počet kvítků samčích, z nichž každý je zastoupen pouze jednou tyčinkou. Celé toto květenství tvoří lichokvět, je obaleno zvonkovitým obalem, který se podobá okvětí a nese na okraji většinou čtyři okrouhlé, dvourohé a žlutavé, později hnědé žlázky.

Semeník je trojpouzdrý, stopkatý, má 3 dvouklanné čnělky a za plodu se mění v třílaločnou, lysou a jemně bradavičnatou tobolku, ta se otevírá tak, že popuká na hřbetech plodolistů, ty se současně pružně oddělí od společné semenice, a tím semena daleko odmrští.

Pryšec chvojka je jedovatá rostlina, dobytek ji nežere. Jedovaté látky jsou obsažené hlavně v bílém mléku, které pryští při utržení. Vedle jiných látek obsahuje také kaučuk.

Některé druhy pryšců rostoucí v teplých krajích, se podobají kaktusům. Od nich je ale poznáme podle toho, že po naříznutí z nich pryští bílé mléko.

Rostlina kvete v červnu a červenci.

Do čeledi pryšcovitých rostlin patří nejen byliny, ale i stromy, které ale rostou jen v teplých krajích. Jedním z nich je až 20m vysoký kaučukovník brazilský, který je nejdůležitějším kaučukovníkovým stromem. Roste divoce v tropických pralesích Jižní Ameriky, pěstuje se na vhodných místech i v jiných světadílech. Nejrozsáhlejší plantáže této rostliny jsou na Sumatře, Jávě a v Malajsii. Z mléka, které stromy roní se připravuje kaučuk.

Čeleď:
Euphorbiaceae - pryšcovité

Výskyt:
Pryšec chvojka roste na travnatých a výslunných pahorcích, na skalách, ve světlých a suchých lesích, na mezích a křovinách, v rovině i vysoko v horách. Je rozšířen ve střední a jižní Evropě a na východ zasahuje až k Bajkalskému jezeru na Sibiři. Do Ameriky byl zavlečen.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.