Vyhledávání
      

prstnatec májový (Dactylorhiza majalis)

Trvalky > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
fialová, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Tvary listů: 
kopišťovité, vejčité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, vlhko, kyselé půdy, těžké půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (8 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Prstnatec májový je vytrvalá, více než 50 cm vysoká bylina, se dvěma, zpočátku laločnatými, později trojdílnými až dlanitě laločnatými hlízami. Starší hlíza je v době rozkvětu scvrklá, mladší, se základem stonku pro budoucí rok, je bílá.

Stonek je jednoduchý, přímý, světlezelený, dutý, v přízemní části je obalený světlými, kožovitými šupinami, ve vyšší části širokými, vejčitě kopisťovitými krátce pochvatými, na líci často tmavohnědými, skvrnitými listy.

Horní listy jsou menší a užší, vrchní sahá až k bázi soukvětí. Květenství je klas, zpočátku kuželovitý, později válcovitý, dlouhý 40 - 80 mm. Květy vyrůstají v paždí zelených nebo načervenalých listenů, které jsou většinou delší než květy.

Květy jsou fialové, zřídka masovorůžové nebo bílé. Vnější okvětní lístky jsou úzké, odstávající, dva vnitřní jsou skloněné k sobě. Pysk je trojlaločný, purpurovočervený prostřední lalok je nejmenší s tmavou kresbou. Ostruha je na konci zúžená a kratší než zkroucený semeník.

Plod je tobolka.

Rostlina kvete od května do července.

Čeleď:
Orchidaceae – vstavačovité

Výskyt:
Tento druh zasahuje svým rozšířením od Evropy do Španělska až po Bajkal, do Švédska, na Balkán, do mírného pásma Asie a Mongolska. U nás roste od nížin do horského pásma, v Alpách vystupuje až nad 2000 m.n.m.

Roste na vlhkých až mokrých loukách a slatinách, na lesních pasekách. Vyžaduje vlhké až mokré, na živiny bohaté, mírné až středně kyselé, silně humózní, těžké až jílovité půdy a slunnou polohu. U nás je tento druh chráněný. 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.