Vyhledávání
      

Primule (Primula obconica)

Trvalky > 

Doba květu: 
Leden, Únor, Březen, Duben, Květen, Prosinec
Barva květu: 
žlutá, červená, modrá, oranžová, fialová, bílá, růžová
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
srdčité
Použití: 
nádoby
Náročnost: 
slunce, vlhko

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Skleníková trvalka kvete od prosince do května. Květy vytvářejí okolíky. Existuje mnoho hybridů, které kvetou mnoha barvami, od bílé přes žlutou, meruňkovou, růžovou a červenou až po modrofialovou. Určité druhy voní.

Listy jsou srdčité, jemně pichlavé s chloupky. Po odkvětu se primule většinou likvidují, ale je možné je uchovat i další rok. U některých lidí může dotyk s listy vyvolat alergickou reakci.
Jen u kultivaru „ Freedom“ jsou listy zcela neškodné.

Pěstování:
Rostlině dopřejeme teplotu mezi 13 -16 stupni a ona se nám odmění dlouhodobým kvetením. Maximální teplota by neměla přesáhnout 20 stupňů. Semena vyklíčí při teplotě 16 stupňů za tři až čtyři týdny. V bytových podmínkách se ale pěstování ze semen příliš nedaří.

Primule potřebuje světlé stanoviště. Pokud ji pěstujeme z roku na rok, prospěje jí přes léto venku chladné a stinné místo. Zemina musí být mírně vlhká, pozor na přemokření. Mlžení se nedoporučuje vzhledem k chlupatým listům rostliny. Vlhkost zvýšíme postavením rostliny na misku s vlhkým keramzitem. Primule potřebuje pravidelně odstraňovat vadnoucí květy.

Hnojení:
Primule hnojení nepotřebuje, protože se po odkvětu likviduje, nebo každoročně přesazuje.

Přesazování:
Pokud chceme aby nám primule vydržela déle, po odkvětu ji přesadíme do dobře propustné hlinité nebo rašelinné směsi.

Množení:
Množit primuli je náročné a v domácích podmínkách se to zpravidla moc nedaří. Semínka vysejeme koncem ledna do substrátu vhodného pro klíčení a mladé rostliny poté přesadíme.

Škůdci:
Pokud primuli pěstujeme při příliš vysoké teplotě a v suchém vzduchu, mohou ji napadnout svilušky snovací. Při menším napadení škůdce zlikvidujeme insekticidy. Žloutnutí listů může být způsobeno půdní houbou nebo larvami lalokonosce rýhovaného. V tomto případě ponoříme křenový bal do roztoku systemického insekticidu. Dále se často vyskytují mšice nebo molice. Rostlina s chlupatými listy nesnese postřik, proto zasuneme do zeminy insekticidy v tyčinkách.

Pokud se na listech objeví skvrny, má je na svědomí plíseň šedá. Bývá virového původu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.