Zpět na seznam

Pouva řepňolistá

Iva xanthiifolia

Foto: Pouva řepňolistá
Detail
Kategorie Letničky
Výška rostliny od 30 cm do 36 cm
Tvary rostliny úbor
Barvy listů zelená
Tvary listů zubaté, srdčité, vejčité, vstřícné, řapíkaté
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, humózní půdy
Popis

Pouva řepňolistá je jednoletá, šedozelená bylina. Má lodyhy 0,3 -3,6m vysoké, přímé, jednoduché nebo větvené, v dolní části lysé, nahoře drsně chlupaté. Listy jsou dost velké, dlouze řapíkaté, vstřícné, široce vejčité až srdčité, hrubě a nepravidelně nebo dvakrát zubaté, svrchu drsné, na rubu šedavé. Rostliny jsou jednodomé, s různopohlavnými úbory jednotlivými nebo skládajícími po 2 -3 úžlabí i vrcholové klasy nebo laty. Úbory jsou 2 -4mm v průměru, zákrov je polokulovitý, naspodu plochý, dvouřadý, tvořený 10 zákrovními listeny, vnější zákrovní listeny jsou 2 -3mm dlouhé a 2 -2,5mm široké, obvejčité nebo široce obvejčité, bylinné, pýřité, po okraji s dlouhými řídkými žláznatými chloupky, vnitřní zákrovní listeny jsou kratší a užší než vnější, široce obvejčité, blanité, lysé, lůžko je plevkaté. Okrajové květy jsou pestíkové, fertilní, po 5, s redukovaným okvětím, drobné, terčové květy jsou obojaké, sterilní - produkující jen pyl, po 8 -20, s pětizubou korunou. Nažky jsou šedohnědé, šedé nebo černé, kapkovitého tvaru, 1,7 -2,8mm dlouhé a 1,1 -1,9mm široké, po dvou až pěti v jednom úboru. Rostlina kvete od srpna do října.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Pouva je domácí v kontinentální části Severní Ameriky, ve středu a na západu, a to na jihu Kanady a v USA, kde rostla v prériích a na půdách aluvií v dolních částech vodních toků.

Výskyt:
Pouva se druhotně vyskytuje také jinde, na jihu Kanady a téměř po celých Spojených státech s výjimkou většího území na východě a jihovýchodě. Roste nejen podél vodních toků, ale i jako plevel v obilí a na obdělávané půdě, na loukách, na dvorech statků, v zahradách, u cest, na rumištích, na pustých místech, kolem měst a podle železnic. Dává přednost půdám bohatým na živiny. V Evropě se rozšířila zejména v minulém století. Dnes se druh vyskytuje v Belgii, Bělorusku, ČR, Dánsku, Estonsku, Finsku, ve Franci, v Chorvatsku, v Jugoslávii, v Litvě, v Lotyšsku, Lucembursku, Maďarsku, v Moldávii, v Německu, Nizozemí, v Norsku, Polsku, v Rakousku, v Rusku, SR, Švédsku, Švýcarsku, na Ukrajině, ve Velké Británii. Byl také nalezen v Asii na Kavkaze a v Rusku na Dálném východě. Dále je znám také z Austrálie. Je zavlékán hlavně obilím, osivem, olejninami, nebo výjimečně i jinak, s ptačím zobem, s vlnou, s železnou rudou. Některé lokality vznikly zplaněním z kultury v botanických zahradách. Většinou se vyskytuje na druhotných stanovištích v obvodu sídel a komunikací, často ale jen přechodně, zejména v chladnějších a humidnějších, většinou severnějších částech Evropy. V teplejších a kontinentálnějších částech Evropy, např. na Slovensku, v Maďarsku, Rumunsku a zejména na Ukrajině, je druh místy úplně zdomácnělý a tamnější populace, dokonale naturalizované, představují potencionální zdroj pro další expanzi, roste tam nejen jako ruderál, ale místy i jako plevel v různých polních kulturách a v zahradách.
V ČR byl druh poprvé sbírán v roce 1947 v železniční stanici Praha-Bráník, ve SR v letech 1934 -1936 v Podunajské nížině. Nejstarší primární ohnisko výskytu v bývalé, ČSSR se stalo počátkem další expanze druhu v západní části Slovenska.
V ČR je druh v současnosti vzácně roztroušen, nebo v některých územích velkoplošně úplně chybí. Roste převážně na ruderálních stanovištích v sídlech a na dopravních lokalitách od planárního do kolinního stupně. Výjimečně je zavlékán do submontánního stupně. Většina lokalit se vyskytuje v teplé nebo méně často v mírně teplé oblasti. Poměrně často vystupuje druh v Polabí, kde byl nalezen dvakrát jako plevel na polích. Velmi vzácně roste nebo zcela chabí na území západních a jižních Čech nebo na Českomoravské vrchovině. Na Moravě roste zejména v jižní části území, na Hané a občas také ve východní části Slezka. Chybí v Jeseníkách a v Beskydech. Je zajímavé, že kontinentální pouva se vyskytuje v ČR relativně nejčastěji právě v Polabí, tedy v území laděném poněkud oceánsky. To je možné vysvětlit blízkostí zdroje diaspor, který představují po Labi z Hamburku dovážené a v labských přístavech vykládané olejniny, zpracovávané ve specializovaných závodech, z nichž nejvíce je jich právě v Polabí
Pouva je charakterisktickým druhem labské cesty adventivů. Ve SR je druh hojně roztoušen zejména v Bratislavě a v Podunajské nížině. Ojediněle se vyskytuje nebo úplně chybí v hornatém území středního a severního Slovenska. Většina lokalit se nachází v teplé klimatické oblasti, menší část v mírně teplé. Druh se vyskytuje od planárního do kolinního stupně s ojedinělým a přechodným výskytem v dolních polohách submontánního stupně. Ve slovenských nížinách se pouva vyskytuje jako ruderál, ale častěji také jako segetál, a to zejména v Podunajské nížině. Více zdomácnělá je v územích s nejvyšší kontinentalitou. Tamnější populace plevele jsou mnohem vitálnější než populace z českého Polabí. Druh je ve slovenských nížinách úpně a úspěšně naturalizovaný.
Pouva je u nás typickým polyhemerochorem, je zavlékána s obilím, olejninami, osivem, železnou rudou apod. Šíří se třemi hlavními migračními cestami, labskou cestou především se sójovými boby a s obilím, dováženými hlavně ze severovýchodu Spojených států přes Atlantik do Hamburku a dále po Labi do středních Čech, panonskou cestou pravděpodobně v minulosti z jihovýchodní Evropy zejména přes Podunajskou nížinu, případně části i na jihovýchodní Slovensko a nakonec na východoslovenská překladiště a do okolí východní cestou, a to především ukrajinskou pšenicí, nebo vzácně s železnou rudou.
V roce 1969 bylo prokázáno, že populace druhu z Polabí mají ve srovnání s populacemi z jihozápadního Slovenska rozdílné diasporobiologické vlastnosti, což je možné vysvětlit rozdílnou proviniencí obou skupin studovaných populací.
V ČR se chová druh dosud většinou jako ruderál, zatímco ve SR jsou časté i segetální výskyty. Před 20 -30 lety nastala na jižním Slovensku expanze druhu jako plevele do polí, a to především do okopanin. Byl zaznamenán jako plevel v kukřici, slunečnici, cukrovce, v zelenině, tabáku, pšenici, v luštěninách. Z toho důvodu ji zařazujeme mezi druhy vnitřní karantény. Na Slovensku se v současnosti rozšiřuje převážně „domácími diasporami“. Roste tam na kyprých antropogenních půdách, většinou hlinitých nebo písčito-hlinitých, většinou také na navážkách zeminy, rumištích, okrajích polí a místy i na polích. V sídlech se často vyskytuje také na staveništích a na stavebním rumu, na venkově na kompostech, rumuštích a hnojištích, nebo na zavážkách. Stále častěji se rozšiřuje železniční dopravou.

Růstové podmínky:
Produkce fertilních nažek v našich klimatických podmínkách je vždy snížena. Na Slovensku není expanze druhu vzhledem k vysoké produkci diaspor omezena. Méně příznivé podmínky pro jeho šíření jsou v ČR, kde rostliny plodí nepravidelně a sterilita dosahuje na některých lokalitách a v některých vegetačních obdobích až 100%.
nažky mají po dozrání výrazný klíční odpočinek a neklíčí vůbec nebo rozvlekle, pomalu a na nízké procento. Klíční odpočinek je přerušen při dlouhodobém suchém skladování, při uložení v chladných vlhkých podmínkách a částečně i po vyluhování diaspor. Nažky, které vyšly z klíčního odpočinku, klíčí v rozmezí teplot střídavých a stálých, optimum pro klíčení je při teplotách 6 -10/25-30°C. Hromadné vzcházení zjišťujeme od poloviny března do polviny dubna. Nažky zrají od konce srpna nebo začátku září a vysemeňují pomalu až do jara. Klíčivost nažek není příliš dlouhodobá.
Vysoká produkce nažek, klíční odpočinek a pomalé vysemeňování umožňují tomuto druhu rychlé a hromadné zdomácňování v teplých oblastech Slovenska. V ČR je jeho naturalizace brzděna nepravidelnou a nízkou plodností.

Množení:
Jsou rozšiřovány větrem, vodou, při pracovní činnosti člověka i endozoochorně.

Použití:
V současnosti je druh ČR více rozšířen v Polabí, kde vzácně proniká i jako plevel do polí, na jižní a střední Moravě, nikde ale hojně. Jednak díky menší vitalitě, což souvisí s vyšší oceánitou klimatu, zejména v Polabí, jednak díky nepravidelné a nízké plodnosti, má v řepařské zemědělské výrobní oblasti menší šance se jako polní plevel prosadit, i když na některých lokalitách se trvale udržuje už několik let. Populace na jihovýchodním a východním Slovensku jsou zcela naturalizovány a v budoucnosti je možné očekávat další šíření v teplé nebo vzácněji i v mírně teplé klimatické oblasti v kontinentálně laděných územích v oblasti kukuřičného a řepařského výrobního typu, a to především na okopaninách.
V ČR je nutné dbát na prevenci, na Slovensku je nutné omezit nebo likvidovat výskyt druhu na prné půdě, zejména v okopaninách. Primární ohniska lze likvidovat jednak ručním pletím, jednak případným použitím ekologicky i ekonomicky vhodných herbicidů. Je nutné zabránit vysemeňování, protože vzhledem k ohromné plodnosti má druh pro své šíření, a to zejména na Slovensku, dobré předpoklady. Při větším výskytu v sousedství zemědělských kultur je doporučeno seříznutí nebo skosení rostlin ještě před nasazením plodů. Je nutné dbát na čistotu osiva. Při větším výskytu v polích je nutné použití herbicidů.
Pouva řepňolistá je cizí expanzivní plevel, řazený mezi druhy vnitřní karantény. Roste jako plevel zejména v okopaninách teplých oblastí. Rostlina byla pokusně pěstována jako olejnina a mladé rostliny před kvetením na siláž. Mléko krav, které spásají listy ale nepříjemně páchne. U citlivých lidí může dotyk s listy vyvolat zánět kůže. Vzhedem k velké produkci pylu působí rostlina jako významný pylový alergen, který je v Severní Americe původcem tzv. senné horečky. V ČR byla, i když patří k dosud méně častým rostlinám, prokázána aleglologickými testy. V nejteplejších oblastech SR se může rostlina podílet svými alergickými účinky při vzniku senné rýmy.
Nové fotografie rostlin