Vyhledávání
      

Pochybek brvnatý (Androsace ciliata)

 

Květiny > 

Doba květu: 
Březen, Duben, Květen
Barva květu: 
bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
polostín, sucho, písčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Androsace zahrnuje mnoho druhů, převážně nízké vysokohorské rostliny, rozrůstajících se z přízemních listových růžic do hustých polštářků nebo koberečků. Některé druhy vytvářejí výběžky. Květy vyrůstají na koncích zpravidla bezlistých lodyh jednotlivě nebo v okolících. Plod je tobolka.
Celý rod se dělí do čtyř skupin :Pseudoprimula, do které patří převážně asijské druhy. Mají růžové, bílé nebo purpurové květy v okolíku. Skupina Chamaejasme zahrnuje horské druhy, které se pěstují nejčastěji. Mají vytrvalé rostliny a květy v chudých okolících. Do skupiny Aretia patří ty nejnižší a nejkrásnější pochybky z vysokých hor. Vytvářejí nízké, pevné polštářky a květy mají jednotlivé. Do skupiny Andrapsis jsou zařazeny jednoleté druhy, které se většinou sami vysévají.
Mezi nenáročné pochybky patří druh Androsace lactea ze skupiny Chamaejasme. Roste v subalpínském až alpínském stupni evropských pohoří na vápencových skalách a sutích. Dobře roste a bohatě kvete od května do června, plod je tobolka s pěti zuby, delší než kalich. Další druh Androsace primuloides ze skupiny Chmaejasme, má chlupaté listy v růžicích a četné výběžky, na jejichž koncích vyrůstají nové růžice, které zakořeňují. Kvete v květnu a červnu a rozrůstá se do větších ploch. Do stejné skupiny patří také nenáročný Androsace sempervivoides. Má tmavozelené listy a růžové květy vykvétající v květnu a červnu. Druh Androsace mucronifoilia má drobné úhledné listové růžice, růžové květy vykvétají v dubnu a květnu.
Pochybek brvitý je jeden z mála pochybků, který je možní úspěšně pěstovat na skalce. Patří do skupiny Aretia. Kvete v březnu až květnu.

Čeleď:
Primulaceae - prvosenkovité

Původ:
Pochybek brvitý je endemitem Pyrenejí, kde roste ve štěrbinách vápencových skal až 4000m vysoko. Rody Androsace primuloides, Androsace sempervivoides a Androsace mucronifolia, pocházejí z Himálaje.

Pěstování:
Pochybky ze skupiny Pseudoprimula vyžadují polostín a jejich pěstování je obtížné. Pochybky ze skupiny Chamaejasme vyžadují mírně zastíněné stanoviště a běžnou zahradní zem. Dobře se rozrůstají v koberečky. Rostliny ze skupiny Aretia jsou bohužel choulostivé a na skalce dlouho nevydrží nebo málo kvetou - s výjimkou Androsace ciliata. Vyžadují písčitou kamenitou zem, dobrou drenáž a stanoviště odkloněné od slunce.

Množení:
Pochybky ze skupiny Andrapsis se většinou sami vysévají. Ostatní množíme oddělením listových růžic, řízky v létě nebo semeny, která vyséváme ihned po dozrání.

Použití:
Pochybky patří mezi skalničky. Zkrášlí každou skalku.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.