Vyhledávání
      

Pleionka Limprichtova (Pleione limprichtii)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
nádoby, skalky
Náročnost: 
polostín, vlhko, teplomilná, kyselé půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Pleionka je zemní orchidej. Má zelenou hladkou pahlízu ze které na jaře vyrůstá jedna, méně často dvě 10 -15cm vysoké lodyhy. Na konci lodyhy je jeden květ, nápadný velikostí, tvarem i barvou.
Nejsnadněji se pěstuje mrazuvzdorná pleionka Limprichtova. Z tmavě zelených pahlízek vyrůstají brzy na jaře asi deset centimetrů vysoké lodyhy s velkým karmínově růžovým, v dubnu až červnu. Až po odkvětu začínají vyrůstat asi 15cm dlouhé a 3 -4cm široké listy, které v říjnu zatahují.
Druh Pleione formosana je vitálnější, ale není mrazuvzdorná. Má větší hlízy i květy a je vysoká asi 15cm. Květy mají světlejší barvu. Byly vyšlechtěny odrůdy v různých barvách, od bílé po karmínově růžovou. Tento druh je vhodný pro skleník, naší zimu venku nepřežije. Pahlízi můžeme na zimu přenést do chladné místnosti a občas je rosit, aby nevyschly.

Čeleď:
Orchidaceae - vstavačovité

Původ:
Pleionka Limprichtova pochází z Himálaje.

Pěstování:
Před pěstováním je třeba najít na skalce vhodné místo, ani na plném slunci, ani ve stínu, nejlepší je východní nebo severovýchodní stanoviště, kam přijde pouze ranní slunce. Rostliny vyžaduje kyselý vzdušný substrát, tzn., že do kyselé listovky přidáme písek, rozdrcené cihly, rozsekaný rašeliník a hrubou borovou hrabanku. Velmi důležitá je dobrá drenáž. Pro silný růst zalijeme na jaře rostliny rozředěným kravincem nebo posypeme suchým rozdrobeným kravincem. Zaléváme měkkou vodou a při vysokých teplotách rosíme. Je dobré pěstovat rostliny v kontejnerech i přes léto. Květináč s rostlinou postavíme do větší nízké nádoby, ve které udržujeme vodu asi do výše 2cm, podle výše drenáže v kontejneru, a nádobu umístíme do polostínu.
Pahlízi vysazujeme brzy na jaře, větší část musí vyčnívat ze země. Na jaře vyžadují dostatek vláhy, ale přes zimu rostlinu před vlhkem chráníme. Zasypeme ji bukovým listím nebo chvojím a přikryjeme sklem, a již začátkem října, kdy zatahují listy. Pahlízy můžeme také vyjmou a zasadit až na jaře.

Množení:
Pleionky vytvářejí mnoho dceřiných pahlíz, kterými je snadné rozmnožování. Mohou se také množit výsevem velmi jemných semen.

Použití:
Pleionka Limrichtova je krásná skalnička.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.