Vyhledávání
      

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis )

Květiny > 

Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
žlutá, červená, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
dlanitě složené
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, sucho, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (7 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Prastará léčivá rostlina, pivoňka dostala jméno podle starořeckého boha Paiéóna. Některé druhy pivoněk a především pivoňka lékařská, obsahují v pletivech alkaloidy a glykosidy. Řadí se tak mezi rostliny léčivé, ale i jedovaté.
Rod paeonia tvoří 33 druhů. Nejstarší je pivoňka lékařská, odedávna kulturní rostlina, ale plnokvěté formy jsou známy asi 150 let. V zahradách se pěstuje v jednoduchých o plnokvětých kultivarech bílé, růžové a červené barvy.
Větší význam získaly pivoňky odvozované od pivoňky čínské či bělokvěté (Peaonia lactiflora). staré čínské a japonské kultivary se dostaly do Evropy až začátkem 19. století a brzy se staly běžnými zahradními rostlinami a součástí květinové výzdoby při slavnostech Božího těla a objektem dalšího šlechtění. Dnes se pivoňka čínská pěstuje v desítkách kultivarů, od pivoňky lékařské se liší stavbou listů a větším počtem pestíků. Ve skalkách se někdy pěstuje i východoevropská pivoňka úzkolistá (Peaonia tenuifolia), která má čárkovité listy podobné listům kopru a velké, sytě červené jednoduché květy.
Pivoňky jsou trvalé byliny, některé i dřeviny, s hlízovitě ztlustlými kořeny. Stonek je větvený, listy střídavé, velké, členěné až složené, kožovitě tuhé. Květy jsou velké, koncové, původně pětičetné, se sklonem k plnokvětosti. Korunní lístky bývají nejčastěji červené, ale také růžové, bílé nebo žluté. Tyčinek je mnoho, u plnokvětých odrůd bývají přeměněny v korunní lístky. Plodem je dřevnatějící měchýřek s černými lesklými semeny.

Čeleď:
Paeoniaceae - pivoňkovité

Původ:
Pivoňka lékařská pochází ze Středomoří, od Portugalska na Balkán, z Malé Asie a z Arménie. Pivoňka čínská pochází z východní Asie, ze Sibiře, Himaláje a Číny.

Pěstování:
Pivoňky jsou nenáročné zahradní květiny, dlouhá léta vydrží bez péče. Špatně snášejí přesazování s delší dobu po něm nekvetou. Vyžadují hlubokou propustnou půdu a slunečnou polohu. Dobře snášejí sucho.

Množení:
Pivoňky se množí dělením v srpnu. Vysazují se mělce, kořenová očka mohou být asi 3cm hluboko pod povrchem půdy. Ve stínu, ve vlhku a v chudých půdách pivoňka málo kvete.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.