Vyhledávání
      

Písečnice čtyřplátečná (Arenaria tetraquetra)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 2.0 cm do 3.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
okolík
Tvary listů: 
celokrajné, vstřícné
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, vápenité půdy, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Arenaria zahrnuje kolem 160 druhů. Jsou to jednoleté i vytrvalé byliny, rozšířené po celém světě. Jsou nízké a vytvářejí polštáře nebo se rozrůstají do koberečků, někdy zcela přitisklých k zemi. Lodyhy jsou listnaté, přímé nebo poléhavé,listy vstřícné, celokrajné, lysé nebo pýřité, květy jednotlivé nebo v řídkých květenstvích. Koruny mají pět bílých, zřídka růžových plátků, někdy mělce vykrojených. Plod je tobolka s černými semeny.
Pěstují se ještě druhy: Arenaria purpurascens a Arenaria balearica, Arenaria grandiflora -6 -15cm vysoká rostlina s čárkovitými listy a velkými bílými květy. Arenaria ciliata má listy v dolní polovině hustě brvité poléhavé nekvetoucí listnaté výhony. Kvetoucí lodyhy jsou 5 -10cm vysoké s bílými květy.
Písečnice čtyřplátečná je 2 -3cm vysoká skalnička. Na krátkých lodyhách hustě vyrůstají drobné listy v křížmostojném postavení, takže střechovitě vytvářejí čtyřřadé lodyhy. Na koncích větviček vykvétají v květnu až červenci 2 -3 bílé květy. Rostlina vytváří pevné, husté polštářky a je ozdobná i když nekvete.
Arenaria purpurascens je vzrůstnější. Její listnaté poléhavé lodyhy se dobře rozrůstají do úhledných nízkých, řidších tmavozelených koberců. Na konci načervenalých lodyh jsou světle růžové hvězdicovité květy s pěti víceméně špičatými korunními plátky. Rozkvétají v červnu a červenci, někdy v srpnu. Plod je tobolka.

Čeleď:
Caryophyllaceae - hvozdíkovité

Původ:
Písečnice čtyřplátečná je původem z Pyrenejí a Španělska.

Pěstování:
Písečnice vyžadují dobrou drenáž a propustnou, písčitou humózní zem. Rostou dobře na vápnitých i kyselých horninách, ale v přírodě si vybírají podloží zásadité. Některé druhy vyžadují slunce, jiné odklon od slunce až polostín.

Množení:
Písečnice se snadno množí semeny nebo dělením před květem, případně po odkvětu, v červnu až srpnu můžeme množit také řízky.

Použití:
Písečnice se uplatní ve štěrbinách mezi kameny, některé v suchých zídkách.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.