Vyhledávání
      

Petúnie zahradní (Petunia atkinsiana)

 

Květiny > 

Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
žlutá, červená, modrá, fialová, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby, nádoby, závěsné nádoby, střešní zahrady
Náročnost: 
slunce, hlinité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Jméno petúnií je odvozeno od brazilského indiánského jména jiné lilkovité rostliny, tabáku (petun). Jsou šlechtěny více než 150 let. Šlechtění začalo v roce 1825 a vedle Angličanů se mu věnovaly i francouzské a belgické semenářské firmy jako např. Vilmorin a van Houtte. V Německu se šlechtěním petúnií proslavili erfurští šlechtitelé Benary a Heinemann, kteří značně rozšířili sortiment. První plnokvěté petúnie byly ale vyšlechtěny už před rokem 1849. Silně plnokvěté petúnie začala šlechtit o sto let později japonská semenářská forma Sakasa. V Čechách se pěstováním petúnií proslavila především firma Černý v Jaroměři.
Rodiči moderních zahradních petúnií jsou bělokvětá, vonná Petunia axillaris a růžovofialová Petunia violacea. Obě jsou původně jednoleté až polokeřovité, trochu žláznatě lepkavé. Dnes se pěstují početné, 25 až 30cm vysoké velkokvěté kultivary. Paleta jejich barev je velmi široká, od čistě bílé přes různé odstíny růžové a červené až k fialové, žluté i blankytně modré. Žlutokvěté petúnie byly dlouho nesplnitelným snem šlechtitelů a uspokojivě jich bylo dosaženo teprve v době nedávné. Kultivary jako ´Sommer Sun´, ´Ruban Jaunes´ nebo ´Magic Jaune´, ´California Girl´ nebo ´Yellow Magic´ kvetou v různých odstínech žluté. Existují také drobnokvěté a mnohokvěté kultivary s bíle lemovanými nebo purpurově žilkovanými květy a kultivary převislé s lodyhami až 80cm dlouhými. Za odolné se považují tzv Petunia „Multiflora-hybridy“, a to zejména ze skupiny „Floribunda-F1 - hybridy“.
Petúnie kvetou od května do září, někdy až do zámrazu. K petúniím se hodí malokvěté balkónové květiny, např. „Pařížská kopretina“, felície (Kapská astra), libenka a všelicha.
Petúnie patří k jedovatým lilkovitým rostlinám.

Čeleď:
Solanaceae - lilkovité

Původ:
Předkové petúnií pocházely z Jižní Ameriky.

Pěstování:
Petúnie vyžadují slunné stanoviště, jednotnou zeminu, směs pro balkónové rostliny. Zakoupené nebo vypěstované mladé rostliny vysazujeme ve vzdálenosti 20 -25cm. Vydatně zaléváme. Odkvetlé, uvadající květy denně odštipujeme, semeno se tvoří velmi brzy. Po prvním kvetení všechny výhony sestřihneme asi na polovinu. Petúnie znovu obrazí do 14 dnů, porostou košatěji a pokvetou stejně krásně a vydatně jako předtím.

Hnojení:
Přihnojujeme jednou týdně.

Množení:
Množíme výsevem semen od února při spodní teplotě 20 -22°C.

Choroby, škůdci:
Nejobávanějšími jsou mšice.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.