Vyhledávání
      

pěťour brvitý (Galinsoga ciliata)

Letničky > 

Barva olistění: 
zelená, plstnaté
Tvary listů: 
pilovité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
stonek
Použití: 
v zemědělství
Náročnost: 
slunce, polostín, stín, vlhko, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Pěťour brvitý je nižší jednoletá bylina. U nažek je vyvinuta různoplodost. Okrajové plody, vznikající v jazykovitých květech jsou pevně připevněny na zákrovních listenech a s nimi vysemeňují. Jejich tvar je v obrysu trojúhelníkový, chmýr je složen asi z osmi šupin, které jsou na vrcholu krátce zašpičatělé a často zpět ohnuté. Ve středových trubkovitých květech vznikají nažky štíhlejší, jejichž chmýr je složen z dvanácti vzpřímených, dlouze zašpičatělých šupin. Oplodí je dost hustě a přitiskle chlupaté, matné, má tmavohnědou až černou barvu, chlupy jsou stříbřité. Chmýr špinavě bílý nebo světle hnědý. Nažky jsou asi 1,5 mm dlouhé a 0,5 mm široké. Jeden úbor obsahuje asi pět nažek obvodových a asi patnáct nažek středových.

Klíční listy jsou okrouhlé, na konci mělce vykrojené. Čepele jsou asi 4 - 5 mm dlouhé, naspodu stažené v asi stejně dlouhé, ploché řapíky, okraj čepele a řapíku je krátce chlupatý. První listy vyrůstají vstřícně a na chlupatých stonkových článcích, jsou vejčité, na konci špičaté, na okraji oddáleně a mělce pilovité, naspodu stažené v řapíky dlouhé asi jako poloviny čepelí, které jsou 10 - 15 mm dlouhé. Listy mají zpeřenou žilnatinu a jsou chlupaté.

Čeleď:
Asteraceae – hvězdicovité

Výskyt:
Je to plevel rozšířený od nížin do podhůří. Zapleveluje hlavně zelinářské kultury a okopaniny, ale roste na náplavech řek a všude v okolí lidských sídel.

Množení:
Rostlina se množí hlavně nažkami generativně. Za určitých podmínek mohou jejich lodyhy zakořeňovat. Plody zrají od července do prvních mrazíků, kdy celá rostlina hyne. Ihned po uzrání se úbory rozpadají a nažky vysemeňují. Klíční rostliny se objevují od pozdějšího jara po značnou část vegetačního období.

Použití:
Druh má málo vlákniny a hodně bílkovin v nati. Je vhodný jako píce. Pokud má již rostlina nažky, neměla by být zkrmována, protože nažky se mohou rozšiřovat zažívacím ústrojím zvířat.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.