Vyhledávání
      

Ožanka křovitá (Teucrium fruticans)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 1.5 m
Doba květu: 
Únor, Březen, Duben, Květen, Červen
Barva květu: 
modrá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Náročnost: 
polostín, stín, vlhko, teplomilná, propustné půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Ožanka křovitá je trvalka vysoká do 1,5m. Je to rozšířený planě rostoucí keř, ale často se také pěstuje a sestřihává do hezkých živých plotů. Mladé stonky jsou plstnaté, čtyřhranné, ale s věkem se jejich průřez zaokrouhluje a na povrchu se vytváří našedlá kůra. Listy jsou eliptické, 30mm dlouhé, mírně lesklé na svrchní straně, ale spodní strana je hustě ochmýřená. Světle modré květy mají jediný zakřivený pysk až 25mm dlouhý, květní tyčinky a čnělku nápadně vyčnívající z květu. Kalich je zvonkovitý, s ochmýřeným vnějším povrchem. Rostlina kvete od února do června.
Jako u mnoha druhů hluchavkovitých je pyl přenášen z jedné rostliny na druhou hmyzem, který se otírá o tyčinky a blizny.
Příbuzným druhem je Teucrium brevifolium z jižní části egejské oblasti. Je podobný ale menší než ožanka křovitá, dorůstá maximálně 60cm a její květy jsou 10mm dlouhé.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Původ:
Ožanka křovitá pochází ze západní části Středomoří.

Výskyt:
Ožanka křovitá roste v západním Středomoří, východně od jaderské oblasti, na mnoha ostrovech chybí. Daří se jí na zalesněných místech blízko pobřeží.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.