Vyhledávání
      

Otočník peruánský (Heliotropium arborescens)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 50.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
modrá, fialová
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, nádoby, skalky
Náročnost: 
slunce, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
V zahradách se pěstuje především kompaktně, keříčkovitě rostoucí, jen asi 50cm vysoký, kultivar ´Marine´. Má velká, po vanilce vonící tmavomodrá nebo fialová květenství a vrásčité, tmavozelené listy. Původní čistý druh byl ale více než 1m vysoký a měl listy svěže zelené.
Otočník obsahuje jedovaté alkaloidy.

Čeleď:
Boraginaceae - brutnákovité

Původ:
Otočník pochází z Peru.

Pěstování:
Otočník vyžaduje slunné, před větrem chráněné stanoviště,jednotnou zeminu, písčitou zahradní půdu. Zakoupené nebo vypěstované mladé rostliny se vysazují na vzdálenost 25cm. Ve vegetačním období zaléváme jen mírně, ale nikdy nenecháme vyschnout. Listy, které kvůli nedostatku vláhy uvadnou, se jen těžko vzpamatovávají, většinou na nich zůstanou hnědé skvrny. Odkvetlé části pravidelně odstřiháváme. Přezimování rostlin se příliš nevyplatí, protože v následujícím roce se rostliny vytáhnou, nepůsobí totiž na ně už růstový retardant, kterým byly ošetřeny. Otočník je citlivý na chlad, proto je nezbytné přenést ho k přezimování do světlé místnosti s teplotou 12 až 15°C a málo zalévat. Na jaře rostlinu přesadíme.

Hnojení:
Přihnojujeme každý týden.

Množení:
Množíme semeny klíčícími na světle, vyséváme již na začátku února při spodní teplotě 20°C nebo v lednu řízkováním z matek přezimovaných v teple.

Použití:
Otočník je možné pěstovat i jako stromek, jestliže se hlavní stonek včas vyváže k opěrné tyčce. Zapěstování takového stromku trvá až pět let.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.