Vyhledávání
      

Ostrožka zahradní (Consolida ambigua)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 100.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
červená, modrá, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
zpeřené, čárkovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Mezi zahradníky se neustále vzájemně proplétají ostrožky a stračky, byliny z rodů Consolida a Delphinium. Ostrožky jsou jednoleté rostliny a mají 2 nektariové lístky a jeden pestík. Stračky jsou vytrvalé, mají čtyři nektariové lístky a pestíky tři nebo pět. I zahradní ostrožky se ale často pletou s těmi polními. Polní ostrožky mají řídká latovitá květenství a semeníky lysé, zahradní ostrožky mají hustá hroznovitá květenství a semeníky chlupaté.
Přibližně 40 druhů ostrožek roste původně od Středozemí až po Střední Asii.
Ostrožka zahradní se nejčastěji pěstuje pod kultivarovým označením ´Hyacintokvětá´. Pro tento kultivar je charakteristické úzce hroznovité květenství a poloplné až plné květy ve směsi barev.
Ostrožka zahradní je 30 -100cm vysoká přímá nebo řídce větvená bylina s listy 2 -3krát zpeřenými v čárkovité lístky. Květy v hroznech mají nerozlišené okvětí, okvětní lístky jsou většinou modré, ale i bílé, růžové nebo červené. Kvetou v červnu a srpnu.

Čeleď:
Helleboraceae - čemeřicovité

Původ:
Ostrožka zahradní pochází ze Středozemí, ale dnes roste zplaněle i na jiných místech Evropy.

Pěstování:
Ostrožka vyžaduje půdu bohatou na živiny, propustnou a slunné stanoviště. Plnokvěté kultivary s hustými hrozny je třeba chránit před větrem nebo vyvazovat.
Semena se vysévají brzy na jaře, počátkem dubna, přímo na záhon, nebo se ostrožky pěstují jako ozimé či spíše tak, aby semena v zemi přeležela a do mrazů nevzešla, vysévají se tedy i v listopadu nebo v prosinci.

Použití:
Ostrožka je vítaným zpestřením záhonových výsadeb a často se vysazují pro „odlehčení“ trvalkových porostů. Hodí se k řezu i k sušení, protože, na rozdíl od mnoha jiných, si i po usušení uchovávají původní zbarvení. Byly jimi ozdobeny i egyptské mumie.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.