Vyhledávání
      

ostrožka stračka (Consolida regalis)

 

Letničky > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 40.0 cm
Doba květu: 
Květen, Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
fialová, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
čárkovité, trojboké, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Ostrožka stračka je jednoletá bylina vysoká 20 -40cm s krátkým, nahnědlým kůlovým kořenem a s lodyhou obyčejně vzpřímenou, značně rozvětvenou a krátce vlnatě chlupatou až lysou.

Lodyžní listy jsou víceméně řapíkaté, trojčetné, dvakrát až třikrát dělené v dlouhé, úzce čárkovité 1 až 2mm široké úkrojky. Listeny jsou jednoduše, úzce čárkovité až nitkovité, nejspodnější 2 -3klanné, mnohem kratší než odstávající stopky květní.

Květy jsou uspořádány do volných, chudokvětých, často vícekrát rozvětvených hroznů. Jsou modrofialové, občas růžové nebo bílé, 20 -30mm dlouhé a opatřené nápadnou, až 22mm dlouhou ostruhou. Plod je jednoduchá, vzpřímená válcovitá asi 2cm dlouhá tobolka, která je na konci náhle zúžena v krátký zobánek.

Rostlina kvete od května do srpna.

Čeleď:
Ranunculaceae - pryskyřníkovitá

Výskyt:
Ostrožka stračka roste jako polní plevel i na mezích a suchých stráních, nejvíce u nás v teplejších krajích, ojediněle i v horách. Vyskytuje se po celé Evropě až do Malé Asie a Arménie.

Použití:
Semena obsahují nejméně tři různé alkaloidy a květy zelené barvivo, které v roztoku kamence modrá. Dříve se užívalo k barvení cukrovinek a některých léčiv.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.