Vyhledávání
      

Ostřice pevná (Carex firma)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 10.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, sucho, vápenité půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Ostřice jsou známé jako vysoké trávovité rostliny rostoucí na okrajích rybníků. Rod Carex ale zahrnuje mnoho druhů různého vzhledu a velikosti a také ekologických požadavků. Rostou v nížinách na rašeliništích, na mokrých kyselých loukách a bažinách, ale také ve vysokých horách, v arktických oblastech i na písčinách, je tedy možné si do skalky vybrat vhodný druh. Některé ostřice vytvářejí velké trsy nebo malé pevné podušky, jiné se rozrůstají plazivými oddenky do zelených koberců. Květy jsou jednodomé nebo dvoudomé, složeného do jednoho nebo několika klásků. Klásky mohou být oboupohlavné nebo pouze samičí a samčí. Samčí klásky jsou na konci květenství a jsou štíhlejší než samičí. Plod je nažka uzavřená v měchýřek.
Ostřice jsou ozdobné nejen v době květu, ale některé druhy i svými zajímavými plody Carex grayi nebo pestrobarevnými listy Carex firma ´Variegata´ aj.
Ostřice pevná je trsnatá, rozrůstá se do hustých polštářků. Stébla jsou 5 -10cm vysoká, na konci mají kyjovitý klásek se samičími květy a pod ním 2 -3 stopkaté samičí klásky. Je velmi ozdobná. Častěji pěstovaný je kultivar ´Variegata´, který má panašované listy.
Carex montana je hustě trsnatá ostřice s úzkými, pouze 2mm širokými světle zelenými listy, které jsou zpočátku kratší než stébla se 2 -4 tmavými klásky, později je ale přerosotu. Koncový klásek je samčí, ostatní jsou samičí. Kvetou v dubnu a květnu.
Carex ornithopoda roste v borových lesích teplých oblastí střední Evropy, na vápencovém podloží. Její kultivar ´ Variegata´ má běložlutě lemované listy.
Ostřice Carex grayi má zajímavé plodenství, která se požívají do suchých květinových vazeb. Je vysoká 50 -70cm.

Čeleď:
Cyperaceae - šáchorovité

Původ:
Ostřice pevná pochází ze subalpínského stupně evropských hor - Alpy, Karpaty, kde roste na vápencovém podloží. Carex montana roste od střední Evropy do Střední Asie. Carex greyi je původem ze Severní Ameriky.

Pěstování:
Ostřice pevná vyžaduje humózní zem a vápencové podloží, slunce až polostín. Carex grayi bude dobře růst na vlhkých i suchých místech skalky.

Množení:
Ostřice se snadno množí dělením, nejlépe na jaře.

Použití:
Ostřice pevná se uplatní v písčité humózní půdě na slunné až polostinné skalce.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.