Vyhledávání
      

Omany (Inula)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 1.5 m
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
žlutá, Nažloutlá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
solitéra, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, chudé půdy, propustné půdy, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Vědecké jméno Inula je prastaré, některé omany tak označovali již staří Řekové. Co týká tohoto rodu, panuje mezi botaniky určitá nejednotnost, někteří tvrdí, že existuje 60 druhů, jiní, že dvakrát více.
K pěstovaným druhům patří oman mečolistý (Inula ensifolia) a také kultivar ´Compacta´, který je zakrslý, asi 20cm vysoký. Zahradnicky cenný je také oman oko Kristovo (Inula oculus-christi) u kterého zlatožluté úbory kontrastují se stříbřitě šedými listy. K vysokým trvalkám patří oman vznešený (Inula magnifica). je to statná, až 150cm vysoká bylina s větvenou olistěnou lodyhou a listy až 100cm dlouhými. Úbory má často větší než 10cm.
Omany jsou vytrvalé byliny s listnatými, u některých druhů větvenými lodyhami, zakončenými úborem s rozlišeným terčem a paprskem. Listy jsou střídavé, nedělené. Základní barva květů je žlutá nebo zlatožlutá. Kvetou od června do srpna. Plod je nažka.

Čeleď:
Asteraceae - hvězdicovité

Původ:
Většina omanů roste v mírném pásu Evropy, Asie a Afriky. Oman pravý pochází ze Střední Asie, oman mečolistý je původem a roste v jižní Evropě a na Kavkaze, oman vznešený pochází z Kavkazu.

Pěstování:
Nízkým omanům vyhovují propustné, spíše chudé půdy. Jiný opatření nejsou nutná jen brzy po odkvětu je dobré lodyhy hluboko seříznout. Vysoké omany vyžadují hlubší, na živiny bohatou půdu.

Množení:
Omany se množí dělením, přírodní druhy semeny.

Použití:
Vysoké omany rostou samostatně, některé často tvoří kolonie nebo porosty, ve kterých jsou esteticky působivé. Vysoké omany se uplatňují jako dominantní prvky, vysázené třeba osamoceně, solitérně nebo do trávníku.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.