Vyhledávání
      

Nolana řepovitá (Nolana napiformis)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 10.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen
Barva květu: 
modrá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby, skalky, závěsné nádoby
Náročnost: 
slunce, sucho, hlinité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Nolana popsal syn zakladatele rostlinného systému C. Linného. Název rodu je odvozen od „nola“ = malý zvonek a podle tvaru květů. Rod Nolana bývá zařazován do samostatné monotypické čeledi Nolanaceae, vyčleněné z ostatních lilkovitých rostlin. V přírodě roste asi 20 druhů. V zahradách se zřídka pěstují druhy Nolana paradoxa nebo Nolana grandiflora s dlouze řapíkatými, stonkovými přisedlými přízemními listy a s květy velkými asi 5cm, modrými s bělavým jícnem, přecházejícím do žluté. Tento druh býval v zahradách častější než nolana řepovitá, která se mu v mnoha znacích velmi podobá.
Nolana řepovitá je zajímavá, málo pěstovaná letnička s květy podobnými svlačcům. V současné době je vyhledávaný kultivar ´Blue Bird´ s blankytně modrými květy s bělavým jícnem, vhodný právě do závěsných nádob a okenních truhlíků.
Nolana řepovitá je poléhavá bylina, vysoká do 10cm. Z řepovitě ztlustlého kořene vyrůstá několik měkkých lodyh a na nich rozkvétají nálevkovité, středně modré květy s běložlutým jícnem. Kvete v červenci a v srpnu.

Čeleď:
Solanaceae - lilkovité

Původ:
Nolana pochází ze západního pobřeží Jižní Ameriky od severního Chile po jižní Peru a Galapážské ostrovy.

Pěstování:
Tato letnička je poměrně choulostivá. Vyžaduje výhřevnou, slunnou a suchou polohu. Na takovém místě je možné ji vysévat přímo na záhon. Semena se vysévají v únoru pod sklo nebo do pařeniště. Vyklíčí při teplotě 18°C asi za 14 -20 dní a po čtyřech týdnech se přepichují do sadbovačů nebo květináčků, protože se začíná vytvářet řepovitý kořen.

Množení:
Nolana se množí semeny.

Použití:
V zahradách se nolana uplatní jako letní výplň skalek, protože její květy vyniknou zejména za poledne teplého dne. Bylo možné ji pěstovat i v závěsných nádobách, kde by vynikly poléhavé lodyhy s nápadnými květy.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.