Vyhledávání
      

Nierembergie modrá (Nierembergia hippomanica)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 8.0 cm do 30.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
červená, modrá, fialová, bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby, nádoby, závěsné nádoby
Náročnost: 
slunce, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Nierembergie modrá je trvalka, z níž se díky středoevropským zimám stala letnička. Nebýt mrazů, nic by na své vytrvalosti neztratila. Je možné ji koncem léta nařízkovat a zakořeněné řízky přezimovat na světlém a vzdušném místě při teplotě 8 -10°C. Je to jedna z přibližně 23 druhů tohoto rodu, který byl nazván podle prvního profesora přírodovědy na madridské univerzitě, jezuity Johna E. Nierembarga.
Díky zvláštnímu tvaru květů se rostlině v některých jazycích lidově říká „kalichová květina“. Do zahrad se pravděpodobně nejdříve dostala modrofialová var. violacea, vysoká 8 -30cm. Novější kultivary jsou např. vínově červený ´Purple Robe´, bělokvětý ´White Robe´ a rovněž bělokvětý ´Mont Blanc´.
Pěstované nierembergie mají nízké poléhavé lodyhy s jemně dělenými listy. Lodyhy jsou keříčkovitě větvené a při vhodném sponu brzy vytvoří hustý koberec, na němž vyniknout výrazné modré, modrofialové nebo bílé, široce zvonkovité květy s nápadně žlutými tyčinkami. Kvetou nepřetržitě od konce června do října.

Čeleď:
Solanaceae - lilkovité

Původ:
Tato letnička pochází z oblastí od Mexika po Argentinu a Chile.

Pěstování:
Tyto letničky nejlépe rostou v teple a na výsluní v hlinité humózní půdě. Semena se vysévají v únoru, ale i později, až do června, přímo do květináčů, z nichž se pak vyklopí a přesadí přímo na místo ve sponu 20cm. Dobu květu prodloužíme, když odstřihneme odkvetlé části.

Hnojení:
Přeřízkované a přezimované rostliny v nádobách je nutné týdně přihnojovat.

Množení:
Rostlinu množíme semeny.

Použití:
Všechny tyto druhy je možné využít jak do plošných záhonových výsadeb, tak jako hrnkové rostliny, např. i do závěsných nádob. Výborné jsou jako podsadba rostlin pěstovaných na vysokém kmínku v přenosných nádobách, např. u vavřínů, fuchsií nebo libor.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.