Vyhledávání
      

netýkavka Royleova (Impatiens roylei)

Letničky > 

Barva květu: 
červená, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
pilovité, okrouhlé, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (4 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Netýkavka Royleova je jednoletý druh, vysoký i přes dva metry. Její plody jsou masité tobolky, sestavené většinou po pěti v chudých úžlabních, hroznovitých plodenstvích. Tobolka je v obrysu kyjovitého tvaru, má mnoho hran a na vrcholu má krátký zobánek, obsahuje kolem dvaceti semen. Přetlakem při dotyku nebo při jiném impulsu v době zralosti praská pěti chlopněmi, které se prudce svinují, čímž jsou semena vymršťována až na vzdálenost dvou metrů. Oplodí je hladké, slabě lesklé, lysé, s nepatrnými srůsty plodolistů. Tobolky jsou asi 3 cm dlouhé a 0,7 cm široké.

Lodyha rostliny je silná, na uzlech ztloustlá. Květy jsou velké, červené nebo růžové.

Semena jsou široce vejčitá, na vrcholu zaoblená, na bázi zúžená v pupek, na břišní straně se táhne jemný kýl. Osemení je svraštělé, matné, tmavohnědé nebo tmavošedé, jednobarevné nebo se světlejším mramorováním. Semena jsou asi 3,5 mm dlouhá a 3 mm široká.

Klíční listy jsou okrouhlé až oválné, lysé, na konci vykrojené, čepele jsou velké asi 20 mm, řapíky asi v délce třetiny čepelí, jsou vejčité, zpočátku 30 - 40 mm dlouhé, tupě zašpičatělé, pilovité, krátce řapíkaté. Listy mají zpeřenou žilnatinu, jsou lysé, pouze v bazální části a na řapíku žláznaté.

Čeleď:
Impatientaceae – netýkavkovité

Původ:
Rostlina pochází z Himálaje a z východní Indie.

Výskyt:
U nás roste tento druh v kultuře teprve několik desítek let. Na mnohých místech zdomácněl v křovinách, na březích potoků a řek, na rumištích, kde často vytváří rozsáhlé porosty.

Množení:
Rostlina se rozmnožuje pouze generativně semeny, která zrají od září do pozdního podzimu. Semena jsou v době zralosti prudce vystřelována ze zelených, šťavnatých plodů. Semena nemohou klíčit, dokud nebyla určitou dobu uložena v chladném a vlhkém prostředí. Klíčivost si mohou uchovat i šest let.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.