Vyhledávání
      

Netýkavka balzamína (Impatiens balsamina)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 20.0 cm do 60.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
žlutá, červená, bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby, nádoby, střešní zahrady
Náročnost: 
slunce, vlhko, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Rod netýkavek je velmi rozsáhlý, zahrnuje asi 850 druhů. Rodové jméno Impatiens vyjadřuje citlivou reakci plodů - pukavých tobolek- na dotyk. Zralým tobolkám se chlopně prudce vymršťují a doslova vystřelují semena do okolí.
Rostlinám tohoto druhu se v mnoha evropských zemích říká balzamínky. V Evropě se pěstují už po staletí, asi od 16. století. Bývají součástí selských nebo babiččiných zahrádek. Často se pěstovaly i za okno venkovských chalup a far.
Jsou to někdy jen 20, ale většinou 50 -60cm vysoké rostliny. Zejména v 19. století patřily k nejmódnějším pěstovaným rostlinám vůbec a byly prošlechtěny do různých skupin, odlišných například tvarem květu. Prastaré kultivary se bohužel nedochovaly a balzamíny se nejčastěji pěstují v barevných směsích, nanejvýš jen v barevně odlišných kultivarech.
Balzamíny mají přímou lodyhu, hustě olistěnou a dužnatou s naběhlými uzlinami. Květy jsou poměrně velké, symetrické, s nápadnými ostruhami vyrůstají v paždí listů. Kvetou od konce června do září.
Z příbuzných velkých netýkavek se kdysi v zahradách pěstovala netýkavka Royleova, která se brzy ze zahrad dostala do volné přírody a významným způsobem agresivně osazuje hlavně vodní břehy.

Čeleď:
Balsaminaceae - netýkavkovité

Původ:
Netýkavka balzamína pochází z indomalajské oblasti.

Pěstování
Netýkavky vyžadují půdu bohatou na živiny, slunce a dostatečnou zálivku. Semena z pukavých tobolek vyséváme v polovině dubna pod sklo, nejlépe přímo do sadbovačů. Brzy vzejdou, ale na záhon je můžeme vysadit až na konci května nebo začátkem června, mráz by je mohl poškodit.

Množení:
Netýkavka se množí semeny.

Použití:
Netýkavky se používají do vyšších skupin na záhonech, vysazují se i do balkónových truhlíků nebo solitérně do přenosných květináčů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.