Vyhledávání
      

Netřesk pavučinatý (Sempervivum arachnoideum)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 6.0 cm do 10.0 cm
Doba květu: 
Červen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
úbor
Typy listů: 
listnaté, stálezelené
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, písčité půdy, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (2 fotek):
     Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Existuje 61 botanických druhů netřesků, pět z nich je odděleno do samostatného rodu Jovibarba. Netřesky jsou ozdobné zejména listovými růžicemi rozmanitých barev a tvarů. Jejich růžice jsou sytě zelené, sivozelené, tmavě nebo světle zelené, fialové, červené i hnědavé, měřící až 20cm, ale také pouze 5 -10mm v průměru, s listy rozloženými, nebo naopak stěsnanými. Ze středu růžice vyrůstá silná listnatá lodyha, 5 -50cm vysoká, na konci s víceméně bohatým květenstvím. Rod Sempervivum má korunní plátky rozložené do hvězd a rod Jovibarba je má zvonkovitě skloněné. Květy jsou šesti až čtrnáctičetné, rozevírají se v červnu až srpnu a dozrávají v měchýřky. Z listové růžice vyrůstají četné výhonky, na jejichž konci rostou nové růžice, které zakořeňují a tak se netřesky rozrůstají a vyplňují mezery mezi kameny a kameny i obrůstají.
Netřesk pavučinatý patří mezi nejhezčí netřesky. Je pouze 6 -10cm vysoký, má zelené až nahnědlé listy s dlouhými vlákny na konci, která vytvářejí na vrcholu drobné růžice pavučinku. V červenci kvete růžově až karmínově červenými květy.
Netřesk Sempervivum montanum má světle zelené špičaté listy v růžici velké 2 -3,5cm. Rozkvétá v červnu až srpnu růžovočervenými květy se středním tmavším proužkem. Roste na nevápnitých horninách a v kultuře nekvete tak dobře jako v přírodě.
Mezi druhy rodu Jovibarba (netřeskovec) patří i žlutě kvetoucí Jovibarba sobolifera, který vytváří mnoho dceřiných růžic uzavřených do klubíček, často velmi drobných, které se snadno odlamují od mateřské rostliny a odkutálejí se na jiné místo, kde zakoření. Kvete v červenci.
Netřesky se snadno kříží a vzniká tak mnoho ozdobných hybridů. Na skalkách proto najdeme málokdy čisté botanické druhy.

Čeleď:
Crassulaceae - tlusticovité (tučnolisté)

Původ:
Netřesk pavučinatý pochází z Pyrenejí, Alp a Karpat, kde roste na kyselém podloží.

Pěstování:
Netřesky jsou odolné rostliny a snadno se pěstují. Vyžadují pouze místo na slunci a písčitou propustnou zem. Po odkvětu listová růžice zaniká, ale hojné růžice vedlejší volné místo rychle vyplní.

Množení:
Netřesky snadno množíme výhonky.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.