Vyhledávání
      

Narcisy skalkové (Narcissus )

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 15.0 cm
Doba květu: 
Březen, Duben
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
čárkovité
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
obruby, skalky
Náročnost: 
slunce, sucho, vlhko, hlinitopísčité půdy, lehké půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Narcisy patří mezi nejstarší, již ve středověku pěstované cibuloviny. Jejich hlavní výskyt je od oblasti Středozemního moře až do střední Evropy a do Přední Asie, ojediněle rostou v Číně a Japonsku.
Na zahradách se často pěstují mnohonásobně vykřížené kultivary s nápadnými, velkými květy. Pro skalku volíme drobné botanické druhy.
Listy narcisů jsou čárkovité, vzpřímené. Květy vyrůstají jednotlivě nebo po několika z paždí blanitého listenu na konci stvolu, mají dlouhou trubku a šest různě širokých, většinou rozestálých, někdy zpět ohnutých cípů. V ústí je trubkovitá, různě dlouhá pakorunka různého tvaru.
Narcis cyklámenový je pouze 10 -15cm vysoký. Má drobnou bílou cibuli, ze které na jaře vyrůstají úzké listy a stvol s jedním nícím žlutým květem. Kvete v dubnu, někdy v březnu. Menší je kultivar ´Minicycla´.
Narcissus rupicola je vysoký 10 -12cm. Má trojhranné čárkovité listy a v květnu něžné žluté květy. Vyžaduje dobrou drenáž a doporučuje se ochrana proti vlhku, zejména proti zimnímu přemokření.
Z drobných narcisů se na skalkách pěstuje nejčastěji Narcissus bulbocodium, dnes zařazený do samostatného rodu s jedním druhem Corbularia bulbocodium. Z jeho drobné vyrůstají, často již na podzim, čárkovité listy a na jaře 15 -25cm vysoký stvol s jedním žlutým květem, s nápadně velkou širokou pakorunkou a úzkými korunními cípy. Pěstuje se v několika subspeciích a varietách: subsp. vulgaris var. citrinus je 15cm vysoký se světlými citrónově žlutými květy, subsp. vulgaris var. conspicuus je 10 -15cm vysoký s květy tmavožlutými, subsp. vulgaris var. nivalis je pouze 7cm vysoký s květy světle žlutými a subsp. obesus má sytě žluté, až 4cm velké květy s výrazně otevřenou pakorunkou.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Narcis cyklámenový je původem z Portugalska a Španělska.

Pěstování:
Narcisy vyžadují kyprou, výživnou, hlinitopísčitou kyselou půdu a dobrou drenáž. Na jaře potřebují vlhko, v létě sucho. Jsou to odolné rostliny, ale u některých druhů se doporučuje zimní kryt. Cibule vysazujeme koncem srpna a v září 7 -10cm hluboko.

Množení:
Narcisy množíme dceřinými cibulkami nebo semeny, která vyséváme v červnu nebo červenci.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.