Vyhledávání
      

Narcis žlutý (Narcissus pseudonarcissus)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 12.0 cm do 15.0 cm
Doba květu: 
Duben
Barva květu: 
žlutá, bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tento druh je velmi variabilní, má větší množství poddruhů a variet. Patří do skupiny nízkých trubkovitých narcisů společně s duhy Narcissus asturiensis, Narcissus minor a dalšími.
Narcis žlutý se vyskytuje v bílých, žlutých i dvoubarevných typech. Druhové jméno pseudonarcissus vznikl s největší pravděpodobností proto, že ve středověku byl znám pouze Narcissus poeticus, dříve nazývaný narcis pravý. Narcis žlutý byl použit k vyšlechtění zahradních trubkovitých narcisů nejrůznějších velikostí, barev i tvarů.
Poddruh Narcissus pseudonarcissus subsp. Obvallaris má dvoubarevné květy, subsp. Pallidiflorus má žluté, ale častěji dvoubarevné květy na vyšším stvolu a subsp. Moschatus má bílé květy se sírově žlutým nádechem, je vysoký 15 -20cm.
Narcis žlutý má cibuli s tenkou kožovitou slupkou, čtyři až šest listů na rubu ostře kýlnatých, čárkovitých. Květy jsou bílé, žluté i dvoubarevné, s krátkou nebo delší trubkou, rozkvétají jednotlivě, před rozkvětem je poupě ukryté v zelenavém listenu, který v době květu usychá. Plod je tobolka. Rostlina je vysoká 12 -15cm, kvete v dubnu, je mrazuvzdorná.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Narcis žlutý pochází z Pyrenejských poloostrovů, roste také v západní Evropě a ve Velké Británii.

Množení:
Zahradní narcisy se množí výhradně vegetativním způsobem, tj. Oddělováním postranních cibulí. Cibule vyjímáme ze země buď každoročně na začátku léta (po zatažení listů), nebo jednou za tři až čtyři roky. Po ošetření je uložíme a koncem září je znovu vysadíme do čerstvé půdy bohaté na živiny.

Použití:
Tento druh je vhodný pro květinové záhony, ale i do skupinových výsadeb do trávníků, které ale potom nemůžeme příliš brzy sekat. Uplatní se tam lépe než zahradní odrůdy narcisů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.