Vyhledávání
      

Narcis sukničkový (Narcissus bulbocodium)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 15.0 cm
Doba květu: 
Duben
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby, skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Narcisy jsou považovány za symbol jara, ale některé druhy kvetou na podzim. Existuje obrovské množství narcisů, dělí se do 11 skupin. V zahradách se obvykle pěstují narcisy trubkovité, dlouhokorunné, krátkokorunné, plnokvěté a kultivary některých významných druhů (Triandrus - hybridy, Cyclamineus - hybridy, Jonquilla - hybridy, Tazetta - hybridy, Poeticus - hybridy - s rozmanitými květy.
Narcis je vytrvalá rostlina s cibulí ve tvaru sukničky,čárkovitými listy a trojčetnými květy - tři a tři okvětní lístky jsou uspořádány ve dvou kruzích. Okvětní lístky jsou v dolní části srostlé v trubku, v jejímž ústí vyrůstá zvláštní pakorunka. Barva a délka květů i jejich uspořádání jsou velmi rozmanité.
Cibule tohoto narcisu jsou drobné, listy vzpřímené, trávovité. Květy jsou malé, jednotlivé, zpola vzpřímené, trychtýřovité, citrónově nebo tmavě žluté - podle poddruhů a variet. Plod je trojpouzdrá tobolka se dvěma řadami tmavých drobných semen v každém pouzdru. Rostlina je vysoká 10 -15cm, kvete v dubnu.
Narcis sukničkový patří mezi nejvýznamnější pěstované botanické druhy a zastupuje velkou skupinu narcisů, tzv. Sekci Bulbocodium. Všechny druhy patřící do této skupiny se vyznačují velkou trychtýřovitou pakorunkou, zatímco cípy okvětních lístků mají jen nedokonale vyvinuté.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Narcisy pocházejí ze Španělska a Portugalska. Bylo popsáno asi 40 v přírodě rostoucích druhů a poddruhů, ale v zahradnické praxi je známo více než 8000 kultivarů. Jejich pěstováním prosluli především Angličané.
Narcissus bulbocodium s mnoha varietami a formami pochází ze Španělska, roste i v severní Africe a jižní Francii a kvete žlutě. Druh Narcissus cantabricus je původem z jižní Evropy a mí květy sněhově bílé.

Pěstování:
Narcis sukničkový je mrazuvzdorný, ale choulostivý na půdní vlhkost, je dobré ho v zimě přikrýt sklem nebo fólií. Narcissus cantabricus je velmi choulostivý a nesnáší naše zimy, kvete v únoru, někdy už koncem ledna. Při vhodné péči a zimní ochraně jsou tyto narcisy vhodné do skalek.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.