Vyhledávání
      

Narcis bílý (Narcissus poeticus)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 40.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
šedozelená, modrozelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (1 fotek):
   Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Celá skupina poeticus zahrnuje pouze jediný botanický druh Narcissus poeticus. Má mírně se překrývající čistě bílé okvětní lístky a drobnou žlutě oranžovou pakorunku s červeným lemem. Kvete nejpozději ze všech narcisů a jeho květy krásně voní. Zahradní kultivary z této skupiny jsou robustnější než planě rostoucí rostliny. Kultivar ´Actaea´ je vysoký 60cm, květy měří v průměru až 9cm, čistě bílé okvětí má svítivě červenou, uprostřed žlutou pakorunku. Kultivar ´Queen of Narcissi´ má květy čistě bílé, pakorunku se žlutým okem a červenými okraji. ´Red Rim´ má okvětí čistě bílé, pakorunku žlutou s červeným lemem.
Narcisy ze skupiny Jonquilla, především druh Narcissus jonquilla mají na stvolech 2 -6 příjemně vonných žlutých květů s kratší pakorunkou.
Cibule narcisu bílého je asi 4cm široká a protáhlá. Listy vyrůstají v počtu 2 -4, jsou modrozelené až šedozelené, 30 -40cm dlouhé. Tento narcis má většinou jeden květ, jehož tvar je v rámci druhu velmi variabilní, vyrůstá na dvojhranné lodyze. Okvětí je vždy bílé, pakorunka značně redukovaná, oranžová nebo žlutá se zeleným či červeným lemem. Plod je tobolka. Rostlina je vysoká 30 -40cm, kvete v druhé polovině dubna a v květnu, je mrazuvzdorná.

Čeleď:
Amaryllidaceae - amarylkovité

Původ:
Narcis bílý pochází a hojně se vyskytuje v jižní Evropě, na alpských a pyrenejských loukách, kde často tvoří s kvetoucími vstavači velmi působivý pohled.

Použití:
Narcis bílý je krásnou ozdobou každé zahrady a je vhodný k řezu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.