Vyhledávání
      

náprstník velkokvětý (Digitalis grandiflora)

 

Trvalky > 

Výška rostliny: 
od 30.0 cm do 100.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen, Září
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
pilovité, kopinaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Náročnost: 
slunce, vlhko, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Náprstník velkokvětý je vytrvalá 30 -100cm vysoká bylina, s válcovitým, šikmým nebo ukousnutým a vícehlavým oddenkem.

V dolní části je lysá, nahoře žláznatě pýřitá, porostlá střídavými listy, z nichž dolejší jsou podlouhle obkopinaté, v krátký řapík zvolna zúžené, prostřední a horní vejčitě kopinaté, zaobleným spodkem přisedlé. Všechny jsou špičaté a nepravidelně mělce pilovité, lysé, jen vespod na žilkách a na okraji trochu pýřité.

Květy jsou složeny v konečný hrozen, zprvu ztažený a kuželovitý, později uvolněný a jednostranný, složený z nících květů. Stopky květní jsou 5 -12mm dlouhé, žláznatě pýřité a vyrůstají z úžlabí čárkovitě kopinatých listenů, jež jsou dvakrát delší než stopky.

Květy jsou složeny z pětidílného kalichu, jehož cípy jsou úzce kopinaté, nestejně velké a žláznatě chlupaté. Koruna je nápadná, 3 -4cm dlouhá, rourkovitě zvonkovitá, s krátkým a nestejně dvoupyským lemem, s krátkým, vykrojeným hořejším pyskem a trochu delším třícípým spodním. Je zbarvena bledě okrově žlutě a uvnitř je hnědě síťkovaná a skvrnitá, zevně jemně žláznatě chlupatá. Tyčinky jsou čtyři, nestejně dlouhé, dvě kratší a dvě delší, jsou přirostlé ke spodku koruny. Semeník se za plodu mění ve vejčitou, dvoupouzdrou, žláznatou a v kalichu zavřenou tobolku, otevírající se dvěma chlopněmi a vysypávající ven mnoho drobných semen.

Rostlina kvete od června do září.

Čeleď:
Scrophulariaceae - krtičníkovité

Výskyt:
Náprstník velkokvětý roste ve světlých lesích a křovinách, na pasekách, z nížin až dost vysoko do hor. Vyskytuje se v Evropě a místy také v Malé Asii.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.