Vyhledávání
      

náprstník červený (Digitalis purpurea)

Dvouletky > 

Barva květu: 
zelená, bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
vykrajované, vejčité, okrouhlé
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list
Použití: 
v lékařství
Náročnost: 
slunce, sucho, teplomilná, hlinité půdy, nenáročné

Fotogalerie (5 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Náprstník červený je dvouletá rostlina. Dvoupouzdré tobolky pukají v době zralosti čtyřmi chlopněmi. V obrysu jsou široce vejčité, na bázi mají velký, pěticípý, vytrvávající kalich. Kalich i tobolka jsou přitiskle chlupaté, světle hnědé. Plod je průměrně 1,5 cm dlouhý a 1 cm široký. Hroznovitá plodenství obsahují průměrně padesát plodů, jeden má asi 250 semen.

Semena jsou drobná, nepravidelného tvaru, v obrysu obdélníkovitá. Na hřbetní straně jsou vypouklá, na břišní plochá s výrazným švem semenným, který vede od pupku na bázi semena k vrcholu. Osemení je jemně síťované, matné, světle až sytě hnědé. Semena jsou dlouhá asi 0,8 mm a široká asi 0,4 mm.

Květy jsou nachové, zřídka bílé, zvonkovité, nící, sestavené do velkých jednostranných hroznů.

Klíční listy jsou přiokrouhlé až široce vejčité, lysé, na konci nepatrně vykrojené, čepele jsou 4 - 5 mm dlouhé, naspodu stažené v ploché řapíky, dlouhé jako polovina čepelí. První listy vyrůstají střídavě v podobě přízemní růžice, jsou oválné, vejčité, zaokrouhlené až tupě špičaté, na okraji nevýrazně chobotnaté až postupně mělce vroubkované, čepele v délce 0 - 15 mm jsou naspodu klínovitě zúžené v plochý řapík v délce asi třetiny až postupně mělce vroubkované, čepele v délce 0 - 15 mm jsou naspodu klínovitě zúžené v plochý řapík v délce asi třetiny čepele. Listy jsou chlupaté, mají zpeřenou žilnatinu, střední žebro je na tubu až kýlnaté.

Čeleď:
Scrophulariaceae – krtičníkovité

Výskyt:
Druh roste na mýtinách, ve světlých lesích.

Množení:
Druh se množí pouze generativně semeny. Plody zrají koncem září, jednotlivé i později, do zimy vysemeňují. Klíční rostliny se objevují od jara do léta. Semena si uchovávají klíčivost až tři roky.

Drobná semena jsou dobře přizpůsobena k rozšiřování větrem a na vhodných stanovištích mohou být unášena i vodou. V některých oblastech se na jejich šíření podílí i člověk.

Použití:
Od 5. století byl tento prudce jedovatý druh znám v léčitelství. Obsahuje srdeční glykosidy, obsažené zejména v listech, které se stále používají v léčitelství i farmaceutickém průmyslu.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.