Vyhledávání
      

Mydlice x olivská (Saponaria x olivana)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 5.0 cm do 6.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
vstřícné
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, polostín, nenáročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Mydlice jsou jednoleté i vytrvalé byliny, známé asi ve 30 druzích. Mají větvené listnaté lodyhy, listy vstřícné, květy pravidelné s pěti korunními plátky, které mají pakorunku jako dva hrbolky. Plod je tobolka.
Na skalkách se pěstují nízké druhy, které jsou vděčné a dobře kvetou. Je to zejména Saponaria x olivana kříženec druhů Saponaria caespitosa a Saponaria pumila. Jeden z rodičů Saponaria caespitosa má úzké listy, sytě růžové květy a rozrůstá se do hustých 6 -8cm vysokých polštářků. Druhý z rodičů Saponaria pumila je pouze 3 -5cm vysoký. Má čárkovité listy a květy s načervenalým kalichem a růžově červeně korunou. Nízká, žlutě kvetoucí mydlice Saponaria lutea je vysoká pouze 8cm a má květy stěsnané do hlávky. Vytváří pěkné polštářky a hodí se do malých skalek a koryt. Druhá žlutá mydlice, Saponaria bellidifolia je vysoká až 40cm.
Mydlice x olivská je velmi pěkná a na skalkách často pěstovaná. Vytváří husté polštáře, pouze 5 -6cm vysoké, ale často až 30cm široké. Velmi bohatě kvete v červnu a červenci 2cm velkými růžovými květy. Je to zcela nenáročná skalnička.
Na kamenitých místech jihozápadní Evropy roste Saponaria ocymoides. má rozvětvený tenký oddenek a tenké poléhavé vystoupavé lodyhy. Rozrůstá se do řídkých rozlehlých polštářů, 10 -20cm vysokých. Kvete v červnu , červenci a ještě v srpnu a září pěknými červenými květy. Vyžaduje stanoviště na slunci. Pěstují se některé velmi pěkné kultivary: ´Spledens´ s velkými růžově červenými květy, ´Albiflora´ s květy bílými.

Čeleď:
Caryophyllaceae

Původ:
Mydlice x olivana pochází ze Středomoří.

Pěstování:
Mydlice jsou nenáročné rostliny, které nevyžadují žádnou péči a mohou zůstat i mnoho let na stejném místě. Dobře rostou v normální zahradní zemi na slunci i v polostínu.

Množení:
Mydlice snadno množíme semeny, která vyséváme v březnu a v dubnu. V červnu a červenci je můžeme také řízkovat nebo větší trsy dělit.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.