Zpět na seznam

Motar přímořský

Crithmum maritimum

Foto: Motar přímořský
Detail
Kategorie Trvalky
Výška rostliny od 10 cm do 50 cm
Barvy rostliny žlutozelená
Barvy listů šedozelená
Tvary listů zpeřené, kopinaté, čárkovité
Typy listů listnaté, opadavé
Měsíce kvetení Červenec, Srpen, Září, Říjen
Požadavky rostliny slunce, polostín, vlhko, teplomilná, kamenité půdy, náročné
Použití rostliny skupinové výsadby, v potravinářství
Použitelné části rostliny list
Popis

Motar přímořský je vytrvalá, na bázi dřevnatějící, 10 -50cm vysoká, lysá bylina celerové vůně, rostoucí ve skalních štěrbinách v blízkosti moře. Listy jsou střídavé, přisedlé, pochvaté, v obrysu trojboké, 1 -3krát zpeřené, v čárkovitě obkopinaté dužnaté úkrojky až 7cm dlouhé, sivozelené, na líci žlábkovité. Okolíky jsou složené až ze 30 tuhých paprsků do 6cm v průměru, obaly i obalíčky jsou trojboké až čárkovitě kopinaté, vytrvávající i přes zimní období. Květy jsou pravidelné, pětičetné, kalich nepatrný, korunní lístky jsou obsrdčité, žlutozelené. Dvounažky jsou vejčitě podlouhlé, 5 -6mm dlouhé, žebernaté, lysé, žlutavé nebo růžové. Motar kvete od července do října.

Čeleď:
Apiaceae - miříkovité

Výskyt:
Motar přímořský roste v celém mediteránu, na pobřeží Černého moře, na pobřeží Atlantiku až do Norska a na Kanárských ostrovech. Roste na pobřežích skal, útesech, kamenitých plážích. Do vnitrozemí zasahuje jen podél toků a v dosahu mlhy a větrů od moře.

Použití:
Slané, štiplavé listy sbírané před rozkvětem rostlin se někdy používají do salátů nebo jako koření. Obsahují velké množství vitaminu C.
Nové fotografie rostlin