Vyhledávání
      

Motar přímořský (Crithmum maritimum)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 50.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
žlutozelená
Barva olistění: 
šedozelená
Tvary listů: 
zpeřené, kopinaté, čárkovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použitelné části: 
list
Použití: 
skupinové výsadby, v potravinářství
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, teplomilná, kamenité půdy, náročné

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Motar přímořský je vytrvalá, na bázi dřevnatějící, 10 -50cm vysoká, lysá bylina celerové vůně, rostoucí ve skalních štěrbinách v blízkosti moře. Listy jsou střídavé, přisedlé, pochvaté, v obrysu trojboké, 1 -3krát zpeřené, v čárkovitě obkopinaté dužnaté úkrojky až 7cm dlouhé, sivozelené, na líci žlábkovité. Okolíky jsou složené až ze 30 tuhých paprsků do 6cm v průměru, obaly i obalíčky jsou trojboké až čárkovitě kopinaté, vytrvávající i přes zimní období. Květy jsou pravidelné, pětičetné, kalich nepatrný, korunní lístky jsou obsrdčité, žlutozelené. Dvounažky jsou vejčitě podlouhlé, 5 -6mm dlouhé, žebernaté, lysé, žlutavé nebo růžové. Motar kvete od července do října.

Čeleď:
Apiaceae - miříkovité

Výskyt:
Motar přímořský roste v celém mediteránu, na pobřeží Černého moře, na pobřeží Atlantiku až do Norska a na Kanárských ostrovech. Roste na pobřežích skal, útesech, kamenitých plážích. Do vnitrozemí zasahuje jen podél toků a v dosahu mlhy a větrů od moře.

Použití:
Slané, štiplavé listy sbírané před rozkvětem rostlin se někdy používají do salátů nebo jako koření. Obsahují velké množství vitaminu C.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.