Vyhledávání
      

Montbrécie žlutočervená (Crocosmia x crocosmiflora)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 60.0 cm do 100.0 cm
Doba květu: 
Červenec, Srpen, Září, Říjen
Barva květu: 
žlutá
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
klas
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, teplomilná, propustné půdy, náročné, humózní půdy, zimní pokrývka

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Tyto rostliny jsou blízce příbuzné mečíkům a pocházejí ze střední a Jižní Afriky. Z malé cibulovité hlízky vyrůstají mečovité listy a až 1m vysoký květní stvol, který nese rozvětvený klas oranžových široce nálevkovitých až zvonkovitých květů.
Montbrécii žlutočervenou vyšlechtil v roce 1880 Lemoine, a to křížením druhů Crocosmia aurea a Crocosmia pottsii. Z tohoto hybridu bylo časem vyšlechtěno mnoho velkokvětých i malokvětých kultivarů s barvou květů od šarlatové přes žlutohnědou, červenohnědou až po zlatožlutou.
Hlízy této rostliny jsou cibulovité, velikosti lískového oříšku, obalené tmavohnědou síťovou slupkou. Listy jsou mečovité, až 3cm široké, vyrůstající na lodyze až pod květenství. Květy vyrůstají na krátkých stopkách. Dolní části okvětí mají srostlou v 1/2cm dlouhou, široce nálevkovitou trubku, v horní části přecházejí v šest zvonkovitě rozestálých cípů okvětí. Vytvářejí 15 -20cm dlouhé květenství, dvouřadý klas. Plod je trojpouzdrá tobolka. Rostlina je vysoká v době květu 60 -100cm, kvete od července do října, do příchodu mrazů. Bez dobré ochrany není na zahradě mrazuvzdorná.

Čeleď:
Iridaceae - kosatcovité

Původ:
tyto rostliny pocházejí ze střední a jižní Afriky.

Pěstování:
Montbrécie vyžaduje teplé, chráněné a slunné stanoviště a dobrou zahradní propustnou půdu (vlhko a stagnující voda hlízkám škodí). V našich podmínkách je lépe hlízky koncem října z půdy vyndat a skladovat podobně jako mečíky. Pokud je chceme ponechat přes zimu na záhoně, musíme jim zajistit dobrou ochranu před mrazem a vlhkem. Zaschlé stvoly se nesmí seříznout, aby rostlina nehnila, odstraníme je až na jaře. Na stanovišti rostliny ponecháme maximálně 3 roky.

Množení:
Množíme dceřinými hlízkami, které hojně vyrůstají na tenkých pevných výběžcích z mateřské hlízy, které se vysazují v dubnu na záhony do hloubky 5 -8cm, k urychlení vývoje je můžeme předpěstovat v nádobách a to v březnu. Také ze semen je množení velmi snadné, ale potomstvo z kultivarů nebývá stejnorodé. Březnové výsevy klíčí po 3 -4 týdnech a semenáčky kvetou třetí rok po výsevu.

Použití:
Rostliny jsou vhodné ve skupinách na květinové záhony, mohou se použít i k řezu a vazbě.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.