Vyhledávání
      

Molučenka hladká (Moluccella laevis)

 

Květiny > 

Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zubaté, srdčité, řapíkaté
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
do vázy, skupinové výsadby
Náročnost: 
slunce, teplomilná, hlinitopísčité půdy, propustné půdy, nenáročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Rod Moluccella není početný, čtyři druhy pocházejí ze Středozemí, jeden z Asie. Některé z nich se pěstují již od konce 16. století. Jednou z nich je molučenka hladká, pěstovaná nejčastěji pod lidovým názvem „irské zvonky“, ´Bell of Ireland´. Má kornoutovitě nebo mušlovitě zvětšené kalichy, díky kterým jí v angličtině říkají „shell-flower“. Pro tyto kalichy se také především pěstuje, protože samotné květy nejsou nijak nápadné.
Mučenky jsou jednoleté i vytrvalé byliny s přímou, případně chudě větvenou lodyhou a se vstřícnými, dlouze řapíkatými, hrubě zubatými, okrouhle srdčitými listy. Květy vyrůstají v úžlabí horních listů, ale často i po téměř celé lodyze. Jsou bělavé, nenápadné, brzy opadávají. Kvete od konce června do konce července. lodyhy k sušení se odřezávají někdy již krátce po odkvětu.

Čeleď:
Lamiaceae - hluchavkovité

Původ:
Molučenka hladká je původem z východního Středomoří.

Pěstování:
Molučenky vyžadují půdu dobře zásobenou živinami, písčitohlinitou, propustnou a teplé slunné stanoviště. Snesou i teploty kolem 12 -15°C. Semena se někdy vysévají již koncem února a v březnu po sklo v teple, případně koncem jara na záhon, potom ale rostliny pokvetou později. Klíčí 14 -30 dní.

Množení:
Molučenky se množí semeny.

Použití:
Zelené mušlovité kalichy jsou vytrvalé a přímo molučenku předurčují k tomu, aby se celé lodyhy i s kalichy usušily. V zimních i čerstvých vazbách se také nejvíce osvědčila, v zahradní výsadbě se příliš neuplatní. Lodyhy sklizené k sušení je nutné zbavit listů.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.