Vyhledávání
      

Mokřadka Douglasova (Limnanthes douglasii)

Květiny > 

Výška rostliny: 
do 15.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec
Barva květu: 
bílá
Barva olistění: 
zelená
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
obruby, skalky, osázení vodních ploch
Náročnost: 
slunce, polostín, vlhko, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (8 fotek):
         Další fotky >>>

Popis rostliny:  
V Severní Americe se mokřadky dlouhou dobu pěstují jako okrasné rostliny, v Evropě patří stále mezi novinky. Rod Limnanthes pochází ze západní oblasti Severní Ameriky, asi 7 druhů roste zejména v Kalifornii. Náležejí do malé samostatné čeledi, příbuzné s kakostovitými rostlinami.

Mokřadky z rodu Limnanthes mohou být někdy uvedeny i pod synonymem Floerkea douglasii, ale pravé flerkie se od nich liší počtem korunních lístků, mokřadky mají květy pětičetné, flerkie trojčetné.
Mokřadka Douglasova bývá v angličtině nazývána meadow foam = luční pěna. Větší plocha kvetoucích rostlin vypadá načechraně.

Mokřadka Douglasova je jednoletá vlhkomilná bylina s křehkou, bohatě větvenou, poléhavou lodyhou, vysokou do 15cm, s jemně členěnými, leskle zelenými listy. Miskovité květy jsou smetanově bílé, uprostřed nápadně žloutkově žluté, vonné. Kvete krátce, od začátku června do poloviny července.

Čeleď:
Limnanthaceae - mokřadkovité

Původ:
Mokřadka Douglasova pochází z Kalifornie.

Pěstování:
Mokřadka vyžaduje vlhká stanoviště, s dostatečně propustnou a nezbahňující půdou. Semena se vysévají brzy na jaře nebo již na podzim. Tam, kde první rok obstála, se sama čile vysemeňuje a pěstiteli pak nezbývá než spontánně vzniklý porost vyjednotit na vzdálenost 15 -20cm.

Množení:
Mokřadka se množí semeny.

Použití:
Rostlina doprovází břehy vod, tam se také nejlépe uplatní i v zahradě. Poroste ale i na sušších místech, vzdálených stovky metrů od vodní hladiny. Někteří zahradníci ji doporučují jako skalničku nebo jako lemovou rostlinu, na to je ale poměrně krátkověká.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.