Vyhledávání
      

Modřenec širolistý (Muscari botryoides)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 10.0 cm do 20.0 cm
Doba květu: 
Duben, Květen
Barva květu: 
žlutá, modrá, bílá, růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvar květu: 
hrozen
Tvary listů: 
čárkovité
Typy listů: 
listnaté, opadavé
Použití: 
skupinové výsadby, skalky, podrostová dřevina
Náročnost: 
slunce, polostín, mrazuvzdorná, propustné půdy, nenáročné

Fotogalerie (3 fotek):
       Další fotky >>>

Popis rostliny:  
Název tohoto rodu byl zřejmě odvozen od řeckého slova moschos (pižmo), po němž květy některých druhů voní. Existují ale i jiné výklady tohoto jména.
Modřence jsou převážně zjara kvetoucí drobné cibuloviny. Mají úzké trávovité listy a husté hrozny drobných baňkovitých květů, většinou v různých odstínech modré barvy. Některé odrůdy a variety mají i bílé, růžové a žluté květy.
Cibule modřence širolistého jsou kulovité až vejčité, se světlou slupkou, 2 -3cm velké. Listy v počtu 2 -3 jsou široce čárkovité, přízemní a asi 20cm dlouhé.
Květy jsou hustě semknuté, baňkovité, modré s bílým zubatým obústím, tvoří vejčitý hrozen 15 -20 květů, na vrcholu s několika jalovými květy. Plod je trojpouzdrá křídlatá tobolka s černými semeny.Rostlina je vysoká 10 -20cm, vykvétá v dubnu až květnu, je mrazuvzdorná.

Čeleď:
Liliaceae - liliovité

Původ:
Převážná část asi 50 druhů Muscari se vyskytuje v jižní Evropě, kolem Středozemního moře, částečně v Orientu a na jihu Ruska. Některé druhy rostou i ve střední Evropě. Kromě modřence širokolistého zdomácněl v jižní Evropě, Malé Asii a na Kavkaze modřenec hroznatý (Muscari racemosum). Oba druhy se pěstují v různých varietách a formách. K nejhezčím modřencům patří žlutě kvetoucí Muscari macrocarpum, pocházející z Egejských ostrovů.

Pěstování:
Většina druhů je mrazuvzdorná a jejich pěstování je snadné. Rostou v běžné zahradní kypré a nepříliš vlhké půdě. V době vegetace vyžadují dostatek vlhkosti.

Množení:
Modřence se množí velmi rychle postranními cibulemi, jichž je velký počet. Příliš husté skupiny musíme po 2 -3 letech rozsadit, a to v červenci po zežloutnutí listů. Cibule očistíme a uložíme v rašelině nebo písku (snadno vysychají). V září a říjnu je vysadíme na stanoviště vyhnojené kompostem 10 -15cm hluboko, podle velikosti cibulí, ve vzdálenosti 6 -10cm od sebe. Do zimy vyraší listy, které ale mráz nepoškodí.

Použití:
Modřence jsou okrasou každé skalky, ale protože se rychle rozmnožují, můžeme některé druhy, např. Muscari racemosum, považovat i za plevel. V květinových záhonech modřence vyniknou v kombinaci se žlutě kvetoucími narcisy. Mohou být vysazeny i do trávníku, pokud ho sečeme později. Také v popředí dřevin je modřenec velmi krásný.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.