Vyhledávání
      

Mochna triglavská (Potentilla nitida)

 

Květiny > 

Výška rostliny: 
od 6.0 cm do 8.0 cm
Doba květu: 
Červen, Červenec, Srpen
Barva květu: 
růžová
Barva olistění: 
zelená
Tvary listů: 
zpeřené
Typy listů: 
listnaté
Použití: 
skalky
Náročnost: 
slunce, písčité půdy, kamenité půdy, propustné půdy, náročné, humózní půdy

Fotogalerie (0 fotek):

Popis rostliny:  
Existuje asi 300 druhů rodu Potentilla. Rostou na severní polokouli v mírném pásu i v horách. V zahradách se pěstují ozdobné nízké i vyšší bylinné nebo křovité mochny. Listy mají většinou dlanitě složené nebo lichozpeřené, květy s pěsti kališními lístky a pěti korunními plátky v barvě žluté, bílé nebo červené. Plody jsou nažky.
Typickým představitelem dřevitých mochen je Potentilla fruticosa. je asi jeden metr vysoká, ale častěji se pěstuje v nižších, bohatě kvetoucích odrůdách, např. Potentilla fruticosa var. manshuric s bílými květy, nebo kultivary ´Klondike´ se žlutými květy a ´Red Ace´ s květy červenými. Dorůstají výšky pouze 50cm.
Na skalkách se pěstují bylinné druhy, které se rozrůstají do polštářů, koberečků nebo bohatých trsů. Vedle půvabné mochny triglavské je to Potentilla ternata, vysoká 5 -10cm, se žlutými květy.
Potentilla caulescens je vysoká 10 -15cm a má bílé květy. Potentilla aurea má květy žluté a je vysoká 5 -15cm.
Ozdobná i svými listy je evropská Potentilla alba, vysoká 10 -15cm. Má listy dlanitě pětičetné, dlouze řapíkaté, na lící tmavozelené, na rubu a na okrajích přitiskle stříbřitě chlupaté. Květy jsou velké, bílé. Pro malé skalky a koryta je vhodná žlutě kvetoucí, pouze 3 -5cm vysoká Potentilla verna ´Nana´.
Mochna triglavská je vysoká 6 -8cm. Poléhavými lodyhami se rozrůstá do koberců. Listy jsou trojčetné, stříbřitě chlupaté, květy sytě růžové. V kultuře nekvete tak bohatě jako v přírodě. Do malých skalek je vhodnější její kultivar ´Rubra Compacta´, pouze 3 -4cm vysoký s červenými květy.
Další druh Potenta ambigua má poléhavé kořenující lodyhy, bohatě a dlouho kvete velkými žlutými květy. Je zcela nenáročná, ale tenkými oddenky podrůstá i kameny, takže se může objevit i tam, kde není vítána. Je tedy nutné ji vysadit na místo, kde nebude ohrožovat jiné rostliny.
Mezi vyšší druhy patří Potentilla nepalensis. Je vysoká 40 -60cm. Má nachově červené květy, které vyrůstají v červnu až srpnu. Častěji se pěstuje její kultivar ´Miss Wilmott´, který bohatě kvete. Je nenáročná a většinou se sama vysévá.

Čeleď:
Rosaceae - růžovité

Původ:
Mochna triglavská pochází z vápencových a dolomitických Alp a z Apenin. Potentilla ambigua a Potentilla nepalensis pocházejí Himálaje.

Pěstování:
Mochna triglavská je skalnička velmi vybíravá na umístění ve skalce. Vyžaduje slunné stanoviště, nejlépe poroste ve štěrbinách vápencových kamenů nebo v suti. Musíme jí zajistit dobrou drenáž a písčitou humózní zem s vápencovým štěrkem.

Množení:
Mochny snadno množíme dělením v září nebo výsevem v únoru a v březnu. Dřevité druhy množíme řízky začátkem léta.


 
 

Reklama - Kontakt
Copyright © 2010-2013 AtlasRostlin.cz
Publikování nebo šíření jakéhokoli obsahu serveru bez předchozího písemného souhlasu je zakázáno.